Pediyatrik kardiyak cerrahi sonrası ekstrakorporeal membran oksijenatörüne takılan hastalarda organ disfonksiyonu ve mortalite ilişkisi
The relationship between organ dysfunction and mortality in patients supported by extracorporeal membrane oxygenator after pediatric cardiac surgery
- Tez No: 499067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL YURTSEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) kullanımı giderek yaygınlaşan bir yaşam destek sistemidir. ECMO teknikleri ve yöntemlerindeki önemli gelişmelere rağmen, prognoz hala kötüdür. Bu kırılgan hasta grubunda ölümün altında yatan nedenler kardiyovasküler olaylardan organ yetmezliklerine-gastrointestinal, hepatik, renal, nörolojik, koagülasyon, endokrin veya bağışıklık sistem yetersizliğini içeren değişkenlik gösterir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde venö-arteriyel (VA) ECMO cihazı takılan hastaların organ disfonksiyonu ile mortalite arasındaki ilişkiyi göstermekdir. Hastanemizde Ocak 2015 - Haziran 2017 arasında ECMO cihazı takılan pediatrik hasta grubu incelenmiştir. ECMO süresi 48 saatten kısa süren hastalar araştırmanın dışında tutulmuştur. 63 hastaya VA ECMO takılmış ve hastalar 30 günlük mortaliteye göre iki gruba ayrılmıştır: Grup 1: 30 gün içinde mortal seyreden hastalar (n: 47), Grup 2: Yaşayan hastalar (n: 16). Hastaların kreatinin (mg/dL), BUN (blood urea nitrogen) mg/dL, ALT (alanin aminotransferaz) (IU/L), AST (aspartat aminotransferaz) (IU/L), total ve direkt bilirubin (mg/dL), albumin (g/dL) ve platelet düzeyleri (10^3/µL) 1.gün (T1), 2.gün (T2), 4.gün (T3), 5. Gün (T4), ECMO'dan ayrılma günü (Tson) ile en düşük değerler (Tmin) ve en yüksek değerler (Tmax) olarak kaydedilmiştir. Tüm hastaların yaş ortalaması 20,163 ± 42,195 ay, BSA (body surface area) 0.363 ± 0,273, ECMO süresi 207,984 ± 121,232, yoğun bakım çıkışından sonra servis takibi 287,200 ± 335,843 saatti. Gruplar karşılaştırıldığında grup 1 hastalarında T1, T2, T3, Tmin ve Tmax zamanlarında kreatinin ölçümleri, Tson, Tmin ve Tmax zamanlarında BUN ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek iken, albümin düzeyleri T2, Tson, Tmin ve Tmax zamanlarında düşüktü (p0,05). 36 (%57,1) hasta ECMO'dan ayrılmıştır. ECMO'dan ayrılan hastaların 16'sı (16/63, %25.4) taburcu oldu. Toplamda 47 hasta (47/63, %74.6) eksitus oldu. Özellikle böbrek ve karaciğer disfonksiyonunu gösteren laboratuvar verileri ECMO sonrası sağ kalım ve mortaliteyi göstermede etkili bulundu. Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu sırasında gelişen organ disfonksiyonları mortaliteyi arttırmaktadır. Bu disfonksiyonların zamanında tanınması ve buna göre müdahale edilmesi ECMO'daki sağ kalımı arttırabilir. Elimizdeki veriler şu an için istenen yeterlilikte değildir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar giderek artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Extracorporeal membrane oxygenation (ECMO) is life support system and its usage is widely raising, but the prognosis still remains poor. The underlying causes of death in this fragile group of patients vary from cardiovascular events to organ failure - including gastrointestinal, hepatic, renal, neurological, coagulation, endocrine, or immune system insufficiency.The purpose of this study is to show the relationship between organ dysfunction and mortality in patients with veno-arterial (VA) ECMO in our clinic. The pediatric patient group in which ECMO device was initiated between January 2015 and June 2017 in our hospital was examined. ECMO duration is excluded from the study of patients who are shorter than 48 hours. 63 patients were treated with VA ECMO and divided two groups: Group 1: non-survivor patients with < 30 days mortality after ECMO initiation (n:47), group 2: patients who survived (n:16).Creatinine (mg/dL), BUN (blood urea nitrogen) (mg/dL), ALT (alanine amino transferase) (IU/L), AST (aspartate amino transferase) (IU/L), total and direct bilirubin (mg/dL), albumin (g/dL) and platelet (10^3/µL) values were assessed on days 1 (T1), 2 (T2), 4 (T3), 5 (T4) and last day of ECMO (Tlast) and the minimum (tmin) and maximum (Tmax) levels. In all patients, mean age was 20,163 ± 42,195 months, BSA (body surface area) 0.363 ± 0,273, duration of ECMO 207,984 ± 121,232, hospital stay after intensive care unit discharge was 287,200 ± 335,843 hours.