Abdominal aort anevrizmalarının endovasküler tedavisi orta dönem sonuçlarımız
Mid-periodical endovascular results in abdominal aortic aneurysms
  1. Tez No: 499114
  2. Yazar: CENGİZHAN BAYYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DUVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Kliniğimize abdominal aort anevrizma tanısı ile başvuran hastaların EVAR ile tedavi edilmesi sonucu erken dönemde taburcu olması ve normal hayatlarına dönmeleri hedef alınmıştır. YÖNTEM: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Ceerahisi kliniğinde tedavi edilmiş, rastgele seçilmiş, komorbit risk faktörleri olan 64 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ek hastalıkları, laboratuar değerleri, bilgisayarlı tomografi kayıtları, yatış süreleri kayıt altına alınmıştır. Hastaların kan değerleri ve elde edilen diğer veriler hastanede kullanılan hasta takip sisteminden elde edilmiştir. Tüm hastalar için preoperatif ve postoperatif sürekli değişkenler ve kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistiksel değerlendirme SPSS programıyla yapılmıştır ve istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0.05). Genel anestezi alanlarla lokal anestezi alan hastaların taburcu oluncaya kadar geçen süreleri arasında fark bulunmuştur (p0.05). SONUÇ: Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda yapılan işlemlerin sonucunda hastalarımızda istatistiksel olarak anlamlı veriler elde edilmiştir. Yapılan çalışma sonuçlarında hastalara genel anestezi yerine uygun hastalarda lokal anestezi verilmesinin taburculuk süresini kısalttığı görülmüştür. Hastalara preoperatif ve postoperatif uygun hidrasyon ve asetilsistein tedavisinin böbrek koruyucu olduğu görülmüştür. EVAR ilerleyen zamanlarda özellikle perkütan girişimlerin artmasının tecrübeli cerrahların elinde hastalar için her zaman tercih edilecek bir tedavi yöntemi olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Patients who were admitted to our clinic with the diagnosis of abdominal aortic aneurysm were aimed to discharge in the early period and return their normal lives after EVAR treatment. METHOD: 64 randomized patients who had comorbid risk factors have been treated at Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Educational and Searching Hospital Cardiovascular Surgery ward and evaluated retrospectively. Patients' additional diseases, lab records, computerized tomography records, hospitalization periods were registered. Patients' blood results and their other datas are gained from hospitals' patient database. For all patients, pre-operative and post-operative, definitive statistically evaluation for continuous and categorical variables have been made with SPSS program and P0.05). There was statistically significance between the patients under local anesthesia and under general anesthesia (p0.05). RESULTS: When we look at the results of the study, statistically significant datas were obtained in our patients after the perfomed operations. In the results of the study, it was seen that patients who were under local anesthesia had shotened discharge time. Pre-operative and post-operative appropiate hidration and acetylcystein treatment was renal protectant in the patients. We believe that with the increased percutaneous interventions EVAR will always be preferred treatment option for the patients in experienced surgeons in the future.