Yaşa bağlı makula dejenerasyonlu hastalarda vasküler endotel disfonksiyonunun araştırılması
İnvestigation of vascular endothelial dysfunction in patients with age related macular degeneration
  1. Tez No: 499135
  2. Yazar: FATİH BALTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada yaşa bağlı makuler dejenerasyonu (YBMD ) ile subklinik aterosklerozu gösteren endotel disfonksiyonunu arasindaki ilişkiyi non invazif bir test olan Akıma Bağlı Genişleme testi (ABG) ile gösterilmesi planlanmıştır. Metod: Bu çalışmamızda; YBMD dahil sistemik hastalığı olmayan 30 normal hasta ile 30 kuru tip YBMD hastası, 30 yaş tip YBMD hasta grubu çalışmaya alınmıştır. Gruplar arasında ABG ve karotis arter intima media kalınlıkları (İMK) karşılaştırılmıştır. Sonuçlar: ABG karşılaştırılmasında normal hasta grubunun bazal ölçüme göre ortalama %10.96 brakial arter genişlemesi görülürken, kuru tip YBMD grubunda %3.99,yaş tip YBMD grubunda ise %5.03 genişleme göstermiştir.Normal-kuru,normal-yaş gruplar arası ortaya çıkan fark istatiksel olarak anlamlı iken kuru-yaş YBMD grupları arası fark istatiksel olarak anlamlı değildir.%7'nin altında brakial arter genişlemesinin anormal alındığı durumda ABG anormalliği normal hasta grubunda %26.7, kuru YBMD grubunda %66.7,yaş YBMD grubunda ise %76.7'dir.Yine aynı şekilde normal-kuru,normal-yaş gruplar arası ortaya çıkan fark istatiksel olarak anlamlı iken kuru-yaş gruplar arası fark istatiksel olarak anlamlı değildir.0.7 mm altında intima media kalınığının anormal sayıldığı durumda normal hasta grubunun %26.7'si,kuru YBMD grubunun %33.3'ü,yaş tip YBMD grubunun %43.3'ünde İMK anormaldir.Ancak gruplar arası ortaya çıkan fark istatiksel olarak anlamlı değildir Tartışma: Çalışmamızda ABG ile yapilan ölçümlere gore YBMD hastalarında endotel disfonksiyonunun eşlik ettiği gösterilmiştir. .Ayrıca endotel disfonksiyonu açısından kuru tip YBMD ile yaş tip YBMD arasında anlamlı fark olmadığı çalışmamızda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, evaluation of the association between age related macular degeneration (AMD) and cardiovascular disease using noninvasive flow mediated dilation (FMD) test that shows endothelial dysfunction which is defined as subclinical atherosclerosis was aimed. Method: 30 dry AMD, 30 wet AMD patients and 30 healthy controls without any systemic disease including AMD were included in the study. FMD and intima media thickness (IMT) of the carotid artery were compared between the groups. Results: Comparison of FMD between groups resulted with 10.96% brachial artery dilation in the healthy controls, 3.99% in the dry AMD group and 5.03% in the wet AMD group. While a significant difference was not observed between the wet and dry AMD groups, comparison of the control group with wet AMD and dry AMD patients yielded a significant difference. If brachial artery dilation below 7% was accepted as an abnormal FMD, 26.7% of the healthy controls, 66.7% of the dry AMD patients and 76.7% of the wet AMD patients were found to be abnormal. Similarly, while a significant difference was not observed between the wet and dry AMD groups, comparison of the control group with wet AMD and dry AMD patients yielded a significant difference. In case of accepting the IMT below 0.7 mm as abnormal, 26.7% of the healthy controls, 33.3% of the dry AMD and 43.3% of the wet AMD were detected to have an abnormal IMT. However differences between the groups did not reach statistical significance. Conclusion: In this report, accompaniment of endothelial dysfunction in the AMD patients using FMD was shown. In addition, significant difference was absent between the dry and wet AMD patient groups.