Akromegali hastalarında somatostatin analoglarına tedavi yanıtını öngörmede T2 ve dinamik kontrastlı MR sekanslarının değeri
The predictive value of T2 weighted and dynamic contrast enhanced MR sequencies in evaluating response to somatostatin analogues in acromegaly patients
  1. Tez No: 499143
  2. Yazar: EMİNE ŞEBNEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Akromegali tanısı almış hastalarda somatostatin analoglarına (SSA) yanıtı öngörmede dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (DK-MRG) sekanslarının katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmak. MATERYAL VE METOD: Akromegali tanısı almış makroadenomu bulunan 55 hasta çalışmaya dâhil edildi. T2 ağırlıklı (T2A) ve DK-MRG görüntülerde“region of interest”(ROI) kullanılarak ortalama ve maksimum sinyal değerleri ölçüldü. Elde edilen ölçümlerden belirli formüller kullanılarak görece sinyal oranlarını ve kontrastlanma kinetiğini temsil eden semikantitatif değerler elde edildi. Patolojik olarak tümör granülasyon paterni ile T2A ve DK-MRG sekanslarından elde edilen semikantitatif değerler ve demografik sonuçlar arasında istatistiksel olarak ilişki olup olmadığı çift ve çok değişkenli istatistiksel analizler ile araştırıldı. BULGULAR: Granülasyon paternine göre toplamda 55 adenomun, 30 tanesi seyrek (%54.5), 9 tanesi transizyonel (%16.4) ve 16 tanesi yoğun granüllü (%29.1) olarak sınıflandırıldı. İki değişkenli analizde yaş büyüme hormonu (BH) düzeyi, adenomların T2A sinyal intensiteleri ve KO2maks değeri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to investigate the added value of dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging (DC-MRI) sequences to predict response to somatostatin analogues in patients with acromegaly. MATERIALS AND METHODS: Fifty-five patients with active acromegaly and macroadenomas were included in this study. We measured mean and maximal signal intensity values using region of interest (ROI) in T2W and DC-MRI. We obtained semi-quantitative values which are indicative of relative signal ratios and kinetics of contrast enhancement. Using bivariate and multivariate analyses, we searched for if there is any relationship between pathological granulation pattern of tumors and demographic variables of patients and the semi-quantitative values. RESULTS: Out of 55 macroadenomas, 30 were classified as sparsely (54.5%), 9 as transitional (16.4%), and 16 as densely (29.1%) granulated. Using bivariate analysis, we found statistically significant difference between groups with respect to patient's age, growth hormone level, T2W signal intensity and ER2max values.