Koroner by-pass cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif akut böbrek hasarının tespitinde idrarda NGAL, mikroalbümin ve KIM-1 karşılaştırılması
Comparison of urinary NGAL, ma and KIM-1 for prediction of acute kidney injury after coronary artery bypass surgery.
  1. Tez No: 499142
  2. Yazar: GULRUH ASHYRALYYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Koroner arter bypass cerrahisi (KABG) sonrası görülen akut böbrek hasarı (ABH) mortaliteyi ve morbiditeyi arttıran ciddi bir komplikasyondur. ABH'nın erken tanısında serum kreatinin analizi sıklıkla kullanılmasına karşın böbrek fonksiyon kaybı ile korele değildir. Bu çalışmanın amacı KABG sonrası gelişen ABH'nı tespit ederek postoperatif erken dönemde idrarda NGAL(Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin), MA(Mikroalbümin) ve KİM-1(Böbrek Hasar Molekülü-1) düzeylerinin böbrek hasarı ile ilişkisinin ve ABH'nın gelişmesine etki eden faktörlerin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza, etik kurul onayı alındıktan sonra İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesinde 03.02.2016-31.07.2016 tarihleri arasında KABG planlanan, onamları alınmış 18 yaş üstü, ASA I-III olan, ardışık 70 erişkin hasta dahil edildi. Hastalar postoperatif ABH gelişen (GFH de %25 den fazla düşüş) ve gelişmeyen olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Tüm hastalarda postoperatif 2.saat idrar NGAL ve MA, 24.saat KİM-1 analizi yapıldı. Perioperatif dönemde kullanılan ilaçlar, kan ürünleri, hastane ve YBÜ'de kalış süreleri ve uygulanan mekanik ventilasyon süreleri kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 70 hastadan 18'inde (%25,7) ABH gelişti. İdrar MA ve NGAL değerleri ABH grubunda yüksekti {medyan [IQR], MA:37,87 [15,81-78,94] ʋ 18,24 [11,04-38,63] [μg/ml], p=0,022; MA/Cr: 150,77 [65,91-535,08] ʋ 81,18 [41,95-180,26] [μg/mg], p=0,05; NGAL 33,35 [7,3-67,58] ʋ 11,50 [6,98-18,13] [ng/ml], p=0,023; NGAL/Cr: 81,66 [47,84-274,95] ʋ 52,95 [31,04-89,53] [ng/mg], (p=0,023)}. Hastaların 2.saat NGAL/Cr değerleri arttıkça hastane kalış sürelerinin uzadığı (p=0,042) ve 2.saat MA/Cr değerleri artıkça YBÜ kalış sürelerinin uzadığı izlendi (p=0,02). İdrar KİM-1değerleri gruplar arasında istatistiksel farklılık göstermedi. ASA sınıfı ve EuroSCORE 2 skoru yüksek olan, preoperatif furosemid kullanan, DM öyküsü olan, peroperatif ES transfüzyonu yapılan ve operasyon süresi uzun olan hastalarda ABH oranının yüksek olduğu görüldü. Çoklu lojistik regresyon analizi sonucunda NGAL ve NGAL/Cr düzeyleri yüksek olan hastalarda ABH riskinin (sırasıyla OR=1,189 (1,056-1,338), OR=1,022 (1,007-1,037)) arttığı saptandı. Sonuç: KABG sonrası ABH gelişen hastalarda 2.saat idrar NGAL ve MA değerleri yüksek olmasına karşın sadece yüksek NGAL değerleri risk faktörü olarak bulunmuştur ve ABH'nın erken tanısında NGAL analizinin erken bir uyarıcı olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study: Acute kidney injury (AKI) after coronary artery bypass grafting (CABG) is one of the main complication that increases morbidity and mortality. The serum creatinine which is frequently used as a marker of renal function does not reflect the status of kidney function during acute changes. The aim of this study is to assess the correlation between three urinary biomarkers [Microalbumine (MA), Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL), Kidney injury molecule-1(KIM-1)] and AKI in CABG patients. Materials and Methods: After obtaining approval of the Ethics Committee and written informed consent patients >18 years of age, ASA I-III 70 patients who were scheduled for elective cardiopulmonary bypass between February 2016 and July 1016 were enrolled in this prospective study. Patients were classified into AKI (defined as ≥ %25 decrease in glomerular filtration rate) and non-AKI group. The single urine samples for MA and NGAL were obtained at postoperative 2-h and for KIM-1 at 24-h. Perioperative medication and blood transfusion, length of stay in hospital and İCU and duration of invasive mechanical ventilation was recorded. Results and Discussion: A total of 70 patients were included in this study. AKI was identified in 18 (%25,7) patients while other 52 patients (74,3) were classified as non-AKI. The MA and NGAL were significantly higher in AKI patients than in non-AKI patients {median [IQR], MA:37,87 [15,81-78,94] ʋ 18,24 [11,04-38,63] [μg/ml], p=0,022; MA/Cr: 150,77 [65,91-535,08] ʋ 81,18 [41,95-180,26] [μg/mg], p=0,05; uNGAL 33,35 [7,3-67,58] ʋ 11,50 [6,98-18,13] [ng/ml], p=0,02; uNGAL/Cr: 81,66 [47,84-274,95] ʋ 52,95 [31,04-89,53] [ng/mg], p=0,023}. The 2-h NGAL /Cr values correlated with length of stay in hospital (p=0.042) and 2-h MA/Cr measurements correlated with length of İCU stay (p=0.02). Neither uKİM-1 nor uKIM-1-1/Cr were associated with AKİ. High ASA physical statue (III) and EuroSCORE 2 values, history of DM, preoperative use of furosemide and peroperative transfusion of red blood cells were also associated with AKI. In addition, using a multivariate logistic regression model revealed high uNGAL and uNGAL/Cr values as a risk factor for developing AKI after cardiac surgery [(OR=1,189 (1,056-1,338), OR=1,022 (1,007-1,037)]. Conclusion(s): While both urine NGAL and MA were significantly increased in patients with AKI at 2 hours after CABG, only uNGAL values were found as a risk factor. The 2-h uNGAL may be useful for predicting AKI occurring postoperatively after CABG.