Otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerde kişisel alan özelliklerinin elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Peripersonal space features of autism spectrum disorder: an electrophysological study
- Tez No: 499144
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ KORKMAZ, PROF. DR. MERAL KIZILTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Otizm spektrum bozukluğu (OSB), sosyal iletişim becerilerinde yetersizlik ile karakterize nörogelişimsel bir sendromdur. Tipik olarak hastalar fiziksel temastan hoşlanmaz, göz temasından kaçınır ve sosyal ilişkilerinde beklenenden uzak bir mesafede durur. Paradoksal olarak başkalarına uygunsuzca yaklaşabilir, dokunabilir, ısrarlı göz temasında bulunabilirler. Kişisel alan (peripersonal space –PPS) sosyal etkileşimlerimizi düzenleyen, bireysel bir alandır ve yüksek kortikal merkezler tarafından düzenlenir. Bu çalışma ile median sinir ile uyarılan göz kırpma refleksi (M-GKR) (Hand Blink Reflex - HBR) kullanılarak otizmli hastaların PPS özellikleri incelenmiştir. M-GKR, PPS'in kodlandığı yüksek kortikal merkezlerin tonik modülasyonu altındadır. Metod: Çalışmaya 14-30 yaş arası, 12 OSB tanılı hasta (9 erkek, 3 kız) ve 16 sağlıklı (9 erkek, 7 kız) kontrol dâhil edilmiştir. Katılımcıların 3 pozisyonda kendisine ait; 2 pozisyonda ise başka birinin PPS sınırlarını ihlal ettiği toplam 5 pozisyonda M-GKR yanıtları ve olası spinal yayılımı değerlendirmek üzere SKM kas yanıtları kaydedilmiş; bulgular, otizm şiddeti ile ilişkisini değerlendirmek üzere, hastaların Sosyal Cevaplılık Ölçeği (SCÖ-2) toplam ve alt ölçek skorları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental syndrome characterised with impaired social abilities. Patients typically are averse to being touched, avoid eye contact and prefer longer distances during social interaction. Paradoxically they may also draw inappropriately close to others, touch, make insistent eye contact and create discomfort. Peripersonal space (PPS) as an area surrounding the individual, regulates social interactions with others and is governed by higher cortical areas. This study investigates PPS features in ASD by using Hand Blink Reflex (HBR), a reflex under a tonic top-down modulation of the very same cortical regions. Methods: A number of 12 ASD patients (9 male, 3 female) and 16 healthy controls (9 male, 7 female) between the ages of 14-30 were included in the study. HBR reflexes were recorded under five different positions of the stimulated hand; where the hand breached the borders of the participants' own PPS in three, and of the other person's PPS standing against and aside in two. An extra recording of SCM muscle activity was added in order to observe possible further spread of the reflex. Results were compared with patients' social responsiveness scale (SRS-2) and its subgroup scores to evaluate the relation with severity of autism.