Kronik bel ağrısı olan genç yetişkinlerde ağrı, engellilik düzeyi, fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve plantar basınç dağılımı
Pain, disability level, physical activity, quality of life and plantar pressure distribution in young adults with chronic low back pain
  1. Tez No: 936795
  2. Yazar: HÜSEYİN BERKU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik bel ağrısı (KBA) olan genç yetişkinlerde ağrı, engellilik düzeyi, fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve plantar basınç dağılımını incelemek ve sağlıklı genç yetişkinlerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-26 yaş arasında, KBA olan grupta 34 birey, sağlıklı grupta 34 birey olmak üzere 68 birey dahil edildi. Bireylerin cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi ve yaşları kaydedildi. Ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skalası (VAS), engellilik düzeyi değerlendirmesi için Yenilenmiş Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ), fiziksel aktivite düzeyi değerlendirmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF), yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF-12, plantar temas alanını, ortalama plantar basıncı ve maksimum plantar basıncı değerlendirmek için pedobarografik analiz kullanıldı. Pedobarografik ölçümde ayak plantarı anatomik bölgelere ayrılarak statik ve dinamik olarak ölçümler kaydedildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS 30.0 programı ile yapıldı. Tüm analizlerde Tip1 hata düzeyinin %5'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine pain, disability levels, physical activity, quality of life, and plantar pressure distribution in young adults with chronic low back pain (CLBP) and to compare them with healthy young adults. A total of 68 individuals aged between 18–26 years were included in the study, with 34 individuals in the CLBP group and 34 individuals in the healthy group. The gender, height, weight, body mass index, and ages of the participants were recorded. Pain assessment was performed using the Visual Analog Scale (VAS), disability levels were evaluated with the Revised Oswestry Disability Index (ODI), physical activity levels were measured using the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), and quality of life was assessed using the SF-12. Plantar contact area, average plantar pressure, and maximum plantar pressure were evaluated using pedobarographic analysis. In the pedobarographic measurements, the plantar surface of the foot was divided into anatomical regions, and static and dynamic measurements were recorded. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS version 30.0, with a Type 1 error rate below 5% considered statistically significant. Compared to healthy young adults, young adults with CLBP had higher VAS scores (p0.05). The physical component summary score (PCS-12) was lower in the CNLBP group (p0.05). No significant difference was found in static and dynamic contact areas (p>0.05).