Irak ve Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öfke ifade tarzları
Anger expression of college students in Iraq and Turkey
  1. Tez No: 499225
  2. Yazar: IBRAHIM MOHAMMED SALIH IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ile Irak ve Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öfke ifade tarzlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın evrenini Irak ve Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencileri, örneklem grubunu ise Irak Dohuk Üniversitesinde öğrenim gören 743 (410 erkek, 333 kadın), Türkiye Selçuk Üniversitesi'nde öğrenim gören (361 erkek, 319 bayan) 680 öğrenci olmak üzere toplam 1423 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik durumlarının belirlenmesinde kişisel bilgi formu kullanılırken, öfke ifade tarzlarının belirlenmesinde ise Spielberger ve arkadaşları (1983) tarafından geliştirilmiş olan Türkçeye uyarlama çalışmaları Özer ve arkadaşları (1994) tarafından yapılan“Sürekli Öfke ve Öfke ifade Tarz Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmada Ölçeğin tamamı için Cronbach's Alpha değeri .72 olarak belirlenmiştir., İkili karşılaştırmalar için Independent Samples t test kullanılırken, çoklu karşılaştırmalarda one-wayAnova, farklılığın kaynağı için ise Tukey testi kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin öfke alt boyutları yaş, cinsiyet, anne mesleği, anne eğitim durumu, baba mesleği, baba eğitim durumu, sınıf düzeyi, sportif faaliyetler, kardeş sayısı gibi değişkenlerle değerlendirilerek çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre öğrencilerin öğrenim gördükleri ülkeye, cinsiyetlerine, sportif faaliyetlere, annelerinin eğitim düzeyine ve sınıf düzeylerine göre bazı öfke alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin yaşlarına ve baba mesleğine göre yapılan değerlendirmelerde ise öfke alt boyutlarında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Iraklı ve Türk öğrencilerin öfke ifadeleri çeşitli değişkenlere göre incelendiğinde ise genel olarak Iraklı öğrencilerin öfke alt boyut ortalamaları Türk öğrencilerin ortalamalarından yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This style of working with Iraq and the anger is aimed to study college students in Turkey. The study population included Iraq and college students in Turkey, the sample group studying in Iraq Dohuk University 743 (410 male, 333 female), Turkey studying at Selcuk University (361 male, 319 female) 680 students for a total of 1423 volunteers student created. The“Continuous Anger and Anger Expression Style Scale”was used by Özer et al. (1994), which was developed by Spielberger et al. (1983) in the determination of anger expression styles while socio-demographic conditions of university students were determined. In this study, the Cronbach's Alpha value for the whole scale was .72. Independent Samples t test was used for binary comparisons, one-way ANOVA was used for multiple comparisons, and Tukey test was used for differences. The anger subscales of university students were assessed by variables such as age, sex, mother's education, maternal education status, father's occupation, father's education status, class level, sportive activities, number of siblings and various findings were reached. According to findings, significant differences were found in some anger sub-dimensions according to country, gender, sports activities, education levels of mothers and class levels of students. There was no significant difference in the anger sub-dimensions in the evaluations made according to the age of the students and the father's occupation. Iraqi anger subscale and overall averages of Iraqi students expressed anger When analyzed according to various variables of Turkish students were higher than the average of Turkish students.