Use of undersize bulgur in couscous production
Kuskus üretiminde elek altı bulgurun kullanılması
- Tez No: 499447
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURDU ÖNER, PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya genelinde iyi bilinen üç çeşit kuskus tipi vardır: Türk, Afrika ve kısa kesim makarna. Bulgur unu (elek altı bulgur) bulgur üretiminin yan ürünüdür ve besinsel anlamda değerli olan bulgur ununun kuskus içerik maddesi olarak kullanılmasında iyi bir potansiyeli vardır. Bu tezde, besleyici ve fonksiyonel Türk, Afrika ve kısa kesim makarna tipi kuskus geliştirmek için Triticum durum buğdayı irmiği ile bulgur unu (elek altı bulgur) çeşitli konsantrasyonlarda ikame edilmiştir. İçerik maddelerinin kuskus ürünlerinin kalite (renk, verim, protein, kül ve ham lif miktarı, yığın yoğunluğu ve ağırlık artışı), tekstürel (dokusal) (sertlik, yapışkanlık, esneklik, yapıştırıcılık, zamklılık, çiğnenebilirlik ve elastikiyet), fonksiyonel (toplam fenolik ve flavonoid miktarı ve antioksidan aktivitesi) ve duyusal (renk, koku, tat, sertlik, çiğnenebilirlik ve kabul edilebilirlik) karakteristikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Bu çalışmada, yeni bir metod olarak, kuskus örnekleri katı yatak (60 ve 80 °C) ve mikrodalga (180 ve 360 W) kurutucu kullanılarak kurutulmuşlardır. Sonuçlar göstermiştir ki ağırlık artışı, toplam flavonoid miktarı, protein, kül ve ham lif miktarları, sertlik, yapışkanlık, yapıştırıcılık, zamklılık, çiğnenebilirlik ve elastikiyet değerlerinin bulgur unu ikamesinden anlamlı olarak (p≤0.05) etkilenmesine rağmen esneklik, kütle yoğunluğu, toplam fenolik miktarı ve DPPH yakalama aktivitesi değerleri etkilenmemektedir. Kuskusun besinsel kalitesini ve özelliklerini geliştirmek için bulgur unu ve yeni kurutma tekniklerinin kullanılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are three well-known couscous all over the world such as Turkish, African and short-cut pasta-like. Bulgur flour (undersize bulgur) is a by-product of bulgur production, which is a nutritionally valued product have a good potential as a couscous ingredient. In this thesis, the substitution of Triticum durum wheat semolina with undersize bulgur was made at various concentrations to develop nutritious and functional Turkish, African and pasta type couscous. The Influence of the ingredients on quality (protein, ash and cruder fiber contents, bulk density and weight increase), textural (hardness, adhesiveness, springiness, cohesiveness, gumminess, chewiness and resilience), functional (total phenol and flavonoid contents and antioxidant activity) and sensory (color, odor, taste, hardness, chewiness and overall acceptability) characteristics of couscous products was determined. In this study, as a new method, couscous samples were dried by using of packed bed (60 and 80 °C) and microwave dryers (180 and 360 W). The results revealed that weight increase, total flavonoid content, protein, ash and crude fiber contents, hardness, adhesiveness, cohesiveness, gumminess, chewiness and resilience were significantly (p≤0.05) affected by bulgur flour substitution in contrast to springiness, bulk density, total phenol content and DPPH scavenging activity. It was found that the nutritional quality and properties of couscous can be improved by using bulgur flour and new drying techniques.