Yamuksal bulanık çoklu sayılar üzerinde benzerlik ölçümleri ve onların çoklu-kriterli karar verme metotlarına uygulamaları
Similarity measures on trapezoidal fuzzy multi-numbers and their application to multiple criteria decision
  1. Tez No: 499464
  2. Yazar: FATİH SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, bulanık küme, bulanık sayılar, çoklu bulanık küme kavramlarının yanı sıra yamuksal bulanık çoklu sayılar için Dice benzerlik ölçüsü, Jaccard benzerlik ölçüsü, Cosine benzerlik ölçüsü ve Hybrid benzerlik ölçüsü kavramları verilmiştir. Dice, Jaccard, Cosine ve Hybrid benzerlik ölçümleri yamuksal bulanık çoklu sayılar için geliştirilip tanımlanarak, bu benzerlik ölçümlerini kullanarak çok kriterli karar verme problemleri için karar verme metodları üzerinde çalışılmıştır. Bunların yanı sıra; yamuksal bulanık çoklu sayılar için, ağırlıklı Dice, ağırlıklı Jaccard, ağırlıklı Cosine ve ağırlıklı Hybrid benzerlik ölçümleri üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca, çalışılan bu yeni benzerlik ölçümleri için önermeler üzerinde durulmuştur. Yamuksal bulanık çoklu sayılar için çok kriterli karar verme metodları, verilen bu benzerlik ölçümlerine dayalı olarak çalışılmıştır. Uygulama kısmında yeni metodların uygulanabilirliği gösterilerek kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, bu tezde geliştirilen metodun etkinliği ve verimliliğini göstermek için, var olan metodlar ile geliştirerek öne sürülen metodların karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, concepts of fuzzy set, fuzzy numbers, multi-fuzzy set and similarity measures for TFMN's including Dice similarity measure, Jaccard similarity measure, Cosine similarity measure and Hybrid similarity measure which will be used in the next sections are given. Dice, Jaccard, Cosine and Hybrid similarity measures are defined to improve on the trapezoidal fuzzy multi-numbers and decision making methods for multi-criteria decision making problems have been studied with this similarity measures.Besides these; Weighted Dice, Weighted Jaccard, Weighted Cosine and Weighted Hybrid similarity measures are defined to develope the Trapezoidal Fuzzy Multi-Numbers.Also we investigate the propositions of the similarity measures. Additionally, multi-criteria decision making methods for TFMN are studied based on these given similarity measures. Practical examples are shown to approve the feasibility of the new methods. As a result, we compare the proposed methods with the existing methods in order to show the effectiveness and efficiency of the developed method in this thesis.