Bazı neutrosophıc kümeler üzerindeki karar verme metodları ve uygulamaları
Decision making methods and applications on some neutrosophic sets
  1. Tez No: 499465
  2. Yazar: HARUN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, bipolar neutrosophic kümeler ve tekrarlı neutrosophic kümelerle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bipolar neutrosophic kümeler üzerine yeni mesafe ölçümü tanımlandı ve bu mesafe ölçümü ile çok kriterli karar verme problemleri için karar verme metotu geliştirildi. Tekrarlı neutrosophic küme üzerinde hybrid benzerlik–mesafe ölçümü, ağırlık mesafe ölçümü, ağırlık haming mesafe ölçümü, ağırlık öklid mesafe ölçümü ve yeni mesafe ölçümü tanımlandı ve bu kavramlarla ilgili teoremler ispatlanmıştır. Tanımlanan bu operatörler ile çok kriterli karar verme problemleri için karar verme metotları geliştirilmiştir. Ayrıca bazı nümerik örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of bipolar neutrosophic sets and refined neutrosophic sets. Also, new distance measure on bipolar neutrosophic sets was defined and decision making method for multi- criteria decision making problems was developed by this distance measure. Refined neutrosophic sets concepts were given. On the refined neutrosophic sets, hybrid- similarity distance measure, weight distance measure, weight haming distance measure weight Euclidean distance measurement and new distance measure are defined and the theorems about these concepts are proved. With these defined operators, decision making methods for multi-criteria decision making problems have been developed. In addition, some numerical examples are given.