Lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının analitik ağ süreci ve nötrosofik kümeler ile değerlendirilmesi
Evaluation of outsourcing in logistics activities with analytic network process and neutrosophic sets
- Tez No: 626594
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kamuda bazı karmaşık ve pahalı sistemlerin lojistik desteğinin sağlanması ve bunun yanında bakım ve onarımının en verimli şekilde yapılması, sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurulması ve tüm bunların maliyet etkin olarak sürdürülebilmesi her geçen gün güçleşmektedir. Bu amaçla dış kaynak kullanımından yararlanmak en uygun stratejilerden biri olarak görülmesine karşın, dış kaynak kullanımının avantaj ve dezavantajları birlikte dikkate alınmak zorundadır. Bu çalışmada son yıllarda kamuda giderek bir sorun teşkil etmeye başlayan helikopter bakım yönetimi, çok kriterli karar verme problemi olarak ele alınmaktadır. Bu problemin kararkterine uygun olarak öncelikle helikopter bakım yönetiminin en etkin bir şekilde yapılabilmesi için gerekli kriterler yerli ve yabancı uzmanlar ve akademisyenler ile görüşülerek hiyerarşik bir yapıda belirlenmiştir. Kriterlerin hiyerarşik yapısı ve farklı hiyerarşideki kriterlerin birbiriyle etkileşimi sebebiyle kriterleri ağırlıklandırmak için ANP tekniğinden yararlanılmıştır. Problemin çözümüne etki edecek alternatifler belirlenirken yine konunun uzmanı olan yerli ve yabancı kişiler ve akademisyenlerle görüşülmüştür. Alternatiflerin değerlendirilmesinde görülen belirsizliğin ele alınması için karar vericilerin objektif ve yansız bir değerlendirme yapmasına olanak sağlayan nötrosofik kümelerden istifade edilmiştir. Çalışmada helikopter bakım yönetiminde dış kaynak kullanımı odaklı çok kriterli karar verme süreci önerilmiştir. Önerilen yaklaşım gerçek bir örnek olay üzerinde uygulanmıştır. Sonuçta görülmüştür ki; kamudaki karar vericiler kendi yetersizlik ve eksiklerini giderme noktasında dış kaynak kullanımına yönelirken diğer yandan da kendi yetkinliklerini kaybetmemek maksadıyla iç kaynaklarından vazgeçememiştir. Nihayetinde iç kaynak ve üreticilerin birlikte stratejik bir ortak gibi hareket etmesini gerektiren alternatif üzerinde karar kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is becoming increasingly difficult to provide logistical support for some complex and expensive systems in the public sector, as well as to maintain and repair them in the most efficient way, to keep up with the constantly developing technology and to sustain all of these cost-effectively. Although outsourcing is considered as one of the most suitable strategies for this purpose, the advantages and disadvantages of outsourcing must be taken into consideration together. In this study, helicopter maintenance management, which has become a problem in the public sector in recent years, is considered as a multi criteria decision making problem. In accordance with the characteristics of this problem, firstly, the necessary criteria for the most effective way of helicopter maintenance management have been determined in a hierarchical structure by discussing with domestic and foreign experts and academicians. Analytic Network Process (ANP) technique was used to weight the criteria due to the hierarchical structure of the criteria and the interaction of the criteria in different hierarchies. While determining the alternatives that will affect the solution of the problem, domestic and foreign experts and academicians were interviewed. Neutrosophic sets were utilized to enable decision makers to make an objective and unbiased assessment to address the uncertainty in the evaluation of alternatives. In this study, A Multi Criteria Decision Making (MCDM) process focused on outsourcing in helicopter maintenance management is proposed. The proposed approach was applied on a real case study. As a result, it was seen that the public decision-makers turned to outsourcing in terms of their inadequacies and deficiencies, on the other hand, they could not give up their internal resources in order not to lose their competencies. Ultimately, it was selected on the alternative, which required internal resources and producers to act together as a strategic partner.