Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve siyasi haklar
European Court of Human Rights and political rights
  1. Tez No: 499553
  2. Yazar: EMRE BİRDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MAKSUT MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Tez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin demokrasi ve siyasi muhalefet özgürlüğü üzerinde temellenen siyasi haklara ilişkin içtihadını incelemektedir. Birinci bölümde, siyasi nitelikteki hakların Sözleşme hukukunda ortaya çıkış şekilleri analiz edilmektedir. Bu kapsamda; serbest seçim hakkı, siyasi ifade özgürlüğü, asayişi bozmayan toplantı yapma hakkı ve siyasi parti özgürlüğü konuları incelenmektedir. İkinci bölümdeyse, bu hakların Sözleşme hukukundaki sınırları tespit edilmektedir. Bu bağlamda, siyasi hakların genel sınırları olarak hakkı kötüye kullanma yasağı ve farklı siyasi haklara ilişkin genel sınırlar irdelenmektedir. Bunun ardından da, siyasi hakların kişisel statüye bağlı sınırları incelenmektedir. Bu çerçevede; devlet görevlileriyle yabancıların siyasi haklarının sınırlanması konusu ve serbest seçim hakkına bağlı haklara ilişkin olarak kişisel statüye dair sınırlar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the case law of the European Court of Human Rights on political rights which is based on democracy and freedom of political opposition. In the first part, the thesis analyses the way in which the political rights are expressed in the law of Convention law. In this scope; the right to free elections, the freedom of political expression, the right to freedom of peaceful assembly and the freedom of political parties are examined. In the second part, the limits of these rights in the Convention are determined. In this context, as the general limits of the political rights, the prohibition of abuse of rights and the general boundaries of different rights are investigated. Then, the limits of political rights related to the personal status are examined. In this context; the limits of political rights of state officials and foreigners, as well as the limits related to the personal status of the rights related to the right to free elections are examined.