Antakya merkezindeki insani tüketim amaçlı içme-kullanma sularının kaynaktan çeşmeye mikrobiyolojik kalitesinin araştırılması
Investigation of microbiological quality of drinking-using water for human consumption in the Antakya center
  1. Tez No: 499552
  2. Yazar: ZEYNEP KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsani tüketim amaçlı içme-kullanma suları, kaynağından çıktıktan sonra arıtma işleminin ardından isale hattı ile depolara aktarılmakta ve buradan su şebekeleri vasıtasıyla tüketiciye ulaşmaktadır. İçme-kullanma sularının, kaynağından çeşmeye ulaşımı esnasında çeşitli mikrobiyolojik kirleticilerle bulaşma riski bulunmakta ve bu durum insan sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir. Bu çalışmada, Antakya'da tüketilen içme-kullanma sularının kaynağından çeşmeye mikrobiyolojik kalitesi araştırılmıştır. Bu amaçla Antakya merkezindeki ana su depolarından (Bağrıyanık ve Saraycık) ve bu depolara bağlı su şebeke hatları üzerinde, depoya uzaklıkları farklı 32 noktadan 3 tekerrürlü olarak 96 su numunesi incelenmiştir. Araştırılan numunelerde, toplam koliform grubu bakteri, Escherichia coli, fekal enterokok, Pseudomonas aeruginosa ve toplam koloni sayımı, serbest klor, toplam klor, bağlı klor ve pH analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, 96 su numunesinden 5'inde (% 5,2) toplam koliform grubu bakteri, 4'ünde (% 4,1) toplam koloni tespit edilmiştir. Numunelerde, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve enterokok bakterileri saptanmamıştır. Araştırmada su numunelerinde ortalama pH 7,4-8,1 arasında belirlenmiş, ortalama serbest klor değeri 12 noktada 0.5 mg/L'nin üzerinde, 12 noktada ise 0.2 mg/L'nin altında tespit edilmiştir. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğ'e göre, su numunelerinin Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, fekal enterokok bakterileri ve pH değerleri açısından yönetmeliğe uygun olduğu, ancak toplam koliform grubu bakteri ve serbest klor değerleri açısından yönetmeliğe uygun olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca toplam koloni sayımlarında ani artışlar saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The drinking water for human consumption is transferred to the storage via the pipeline after the purification process and after reaching the source, it reaches the consumer through the water networks. Drinking-drinking waters have a risk of contamination with various microbiological pollutants during transportation from the source to the fountain, and this can pose a risk for human health. In this study, the microbiological quality of fountain was investigated from the source of drinking water used in Antakya. For this purpose, 96 water samples were examined from the main water reservoirs in the Antakya center (Bağrıyanık and Saraycık) and the three water network lines connected to these reservoirs. Total coliform group bacteria, Escherichia coli, fecal enterococci, Pseudomonas aeruginosa and total colony counts, free chlorine, total chlorine, bound chlorine and pH were analyzed in the water samples. As a result, total coliform bacteria were found in 5 (5.2%) of the 96 water samples and total colony was detected in 4 (4.1%). Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa and Enterococcus bacteria were not detected in the samples. In the study, the average pH in water samples was determined to be between 7.4-8.1 and the mean free chlorine value was found to be over 0.5 mg / L in 12 points and below 0.2 mg / L in 12 points. According to the Regulation on Waters for Human Consumption, it has been determined that the water samples are suitable to be regulated in terms of Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, fecal enterococcal bacteria and pH values, but the total coliform group is not suitable to regulate bacteria and free chlorine values. In addition, sudden increases in total colony counts were not detected.