Patentin koruma kapsamının belirlenmesinde eşdeğerler doktrini
Doctrine of equivalents in determination of the scope of patent protection
- Tez No: 499577
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN HAYAL ŞEHİRALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
uluşçulara, buluşları üzerinde harcadığı emek ve kaynakların bir karşılığı olarak patent verilmektedir. Bu durum patent hakkı sahibine inhisari bir hak vererek, buluşçunun buluşunun üçüncü kişilerin izinsiz tasarruflarına karşı korunmasını sağlayacaktır. Üçüncü kişilerin buluşçunun patentli buluşu üzerinde izinsiz tasarrufta bulunması ise patent hakkına tecavüzü doğuracaktır. Patent hakkına tecavüz ise lafzi tecavüz ve eşdeğer yoluyla tecavüz olarak görülecektir. Eşdeğer yoluyla tecavüze karşı buluşçuları korumak için eşdeğerler doktrini geliştirilmiştir. Böylelikle istemin lafzını ihlal etmemekle birlikte patentli buluşa tecavüz oluşturan durumlarda da buluşçunun korunması amaçlanmıştır. Eşdeğer yoluyla tecavüz, lafzi olarak tecavüze nazaran daha yeni bir kurum olduğu için halen gelişmekte olan bir kurumdur. Bu sebeple eşdeğer yoluyla tecavüzün tespiti hususunda çeşitli ülkeler tarafından çeşitli yöntemler benimsenmiştir. Çalışmamızda öncelikle patente ilişkin temel kavramlar açıklanmış, ardından okuyucunun hususa yabancılık çekmemesi amacıyla eşdeğerlik açıklanmıştır. Çalışmanın devamında ise çeşitli ülkelerdeki eşdeğerliğin tespiti usulleri ve bu usullere getirilen sınırlandırmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Patents are granted to inventors in return of their efforts and funds. As a consequence of that, monopolic rights given to inventor, will provide protection against unauthorised actions of third persons. Despite this, unauthorised actions against patented invention of inventor will cause patent infringement. If so there will be two types of infringement: literal infringement and equivalent infringement. To protect the rights of inventors against equivalent infringement, doctrine of equivalents has been developed. In this way it is aimed to protect inventor against not only to literal infringement, but also equivalent infringement. As equivalent infringement is a newer institution than literal infringement, it is still in development. For this reason verious methods are adopted by various countries in order to determine equivalent infringement. In our study firstly basic concepts of patent are explained. Subsequent to this the concept of equivalence is explained. Further in our study methods for determination of equivalent infringement in various countries and restrictions on these methods are examined.