İnsizyonel herni oluşumuna etkin faktörlerin ve herni onarımındaki cerrahi tekniklerin analizi
- Tez No: 49989
- Danışmanlar: DR. A. ULVİ ÖNGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VII- ÖZET 104 primer insizyonel hernili hastanın yapılan etyolojiye dönük çalışmasında (sonuçların analizinde ki-kare testi kullanılmıştır) obezite, diabet ve defektin 4 cm'den büyük olması durumunda rekürrens gösterdiği izlenmiştir. Hasta sayısının fazla olması bu gruba birçok faktörü sokacağı mutlaktır. Küçük defektlerde primer tamir metodlannın birbirlerine üstünlüğü yoktur. Çalışmamızda 4 cm'den büyük defekti olan 72 hastaya prostatik materyal konmuştur. Porchine dermis implante edilen 1 hastada rejeksiyon gözlenmiştir. Nüks göstermemesi, enfekte ortamlarda dahi kullanılabilir olması, antijenik olmaması, kolay uygulanabilir olması gibi özellikleriyle human dura mater (tutoplast) sentetik materyallere (prolen mesh) bir üstünlük sağlamıştır. 61
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY In the etiologic study of 104 patients who had incisional hernias (we used chi- square test in the analysis of results). We observed recurrence in the presence of diabetes, obesity or the largeness of defect was more than 4 centimeters. Increase in patient number will increase the factors in this group. In small defects any of the repairment methods is similar. In our study we put prosthetic material to the patients who have defects larger than four centimeters. We observed rejection in one case who have been implanted porchine dermis. Human dura mater provided an advantage to the other synthetic materials because of it had no recurrence, it isn't antigenic and it can be used easily and in infectious conditions. 62