Tiroid nodüllerinin tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçlarının, frozen sonuçlarıyla ve histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 49999
  2. Yazar: SALİH KAYA
  3. Danışmanlar: DR. SAVAŞ TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI- ÖZET Biz 55 olguluk serimizde tiroid nodüllerine preoperatif olarak İİAB ve intraoperatif olarak FS biyopsisi uyguladık. Elde ettiğimiz İİAB ve FS sonuçlarını birbirleriyle ve histopatolojik sonuçlarla karşılaştırdık. Tiroid nodüllerinin preoperatif tanısı ne kadar doğru konursa yapılacak cerrahi tedavinin seçimi ve başarısı da o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle preoperatif doğru bir tanı için İİAB sonuçlarıyla, hastanın klinik ve laboratuvar bulguları birlikte değerlendirilmelidir. Bizim çalışmamızda ve taranan literatürlerde FS'm İİAB 'ne üstünlüğünün olmadığı ; ayrıca ameliyat süresini uzattığı, hastanın fazla anestezik madde almasına neden olduğu görülmüştür. Ancak FS'da yanlış pozitiflik oranı çok düşük olduğundan, malignite pozitifliği cerrahi rezeksiyon sınırlarının belirlenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Böylece hastanın sekonder bir ameliyatın morbiditesinden korunmasını ve yeterli radikal tedavinin sağlanmasını mümkün kılmaktadır. İİAB'nde N benign olup, klinik bulgularda malignite kuşkusu bulunan olgularda ve İİAB'nde malign ve kuşkulu malign olan olgularda FS'm tamamlayıcı ve destekleyici olarak yapılması gerektiği görüşündeyiz. Kesin histopatolojik incelemeden sonra hasta mutlaka tekrar değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY We performed FNAB preoperatively and FS intraoperatively to our 55 nodular thyroid cases. Than we compared the histopathologic results of FNAB and FS. As the preoperative diagnosis of thyroid nodules become accurate, the choice and the success of surgical therapy will increase. For this reason, it's imperative to evaluate FNAB results to gather with the clinical and laboratory finding of the patients. Our study and recent reports shows that FS is not superior to FNAB ; besides it prolongs the operation time and puts the patient on the risk of excessive anesthetic inhalation. However, because FS has a low rate of false positive results, positive malignity is very important to define the surgical resection limits. By this way it avoids morbidity of a secondary operation and makes radical therapy possible. From our point of view to define and support the diagnosis FS should be performed on cases with benign FNAB which have clinically doubths of malignity, and cases with suspicious malignity or malignity on FNAB. After the definitive histopathologic study the patient should be reevaluated. In our study we have seen no cognitive difference between the diagnostic values of FNAB and FS. FNAB is a method which can be applied easily and quickly under outpatient basis can be tolerated easily by the patient, has very few complications and is cost effective, has high accuracy rate if applied by experienced hands. For this reason FNAB is a valuable method which can be used in choosing elective surgery patients and in the preoperative diagnosis of thyroid carcinomas. FS can be very valuable in the diagnosis of possible lenf node metastases in nodules which couldn't be found as preoperative in the diagnosis and therapy of the thyroid nodules. We tend to use FNAB and FS as two methods which fulfill one another. 75