Tiroid nodüler hastalıklarının tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisi ile postoperatif histopatolojik değerlendirme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of postoperative histopathological evaluation and fnab results in the diagnosis of nodular thyroid diseases
  1. Tez No: 713096
  2. Yazar: ALİ GÜVEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Bu çalışmada tiroid nodüllerinin tanısında USG eşliğinde İİAB sonuçları ile postoperatif histopatolojik değerlendirme sonuçları karşılaştırıldı ve cerrahi sonuçları tartışıldı. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde Ocak 2003 ile Şubat 2006 tarihleri arasında tanısal amaçlı tiroid İİAB yapılan ve ardından cerrahi uygulanan 10'u erkek, 27'si kadın 37 hasta dahil edildi. Bu hastalar, yapılan İİAB'nin sensitivitesi ve uygulanan cerrahiler yönünden retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Klinik muayene sırasında 35 hastada çeşitli büyüklüklerde palpe edilebilen nodüller tespit edildi. 2 hastada tiroid bezi muayenesi normaldi. Bu hastalardan birinde sol sternokleidomastoid kasın altında ele gelen ağrısız kitle vardı. Çalışmaya dahil edilen 37 hastanın ilk İİA sonuçları, ikinci İİA sonuçları ve ameliyat sonrası patoloji sonuçları tartışıldı. Sonuç: USG eşliğinde İİA'nın tiroid nodüllerini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken güvenilir bir tanı yöntemi olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare postoperative histopathological evaluation and surgical results of USG guided fine needle aspiration (FNA) in thyroid gland. Study Design: Retrospective Analysis Material and Method: 37 patients (10 males and 27 female) aged between 19 and 67 years (mean: 41.91±12.54) who underwent diagnostic thyroid FNA procedure followed by surgical intervention were included in the study. Results: In 35 patients, palpable nodules of various sizes were detected during clinical examination. In 2 patients, thyroid gland examination was normal. In one of these patients, there was a palpable painless mass underneath the left sternocleidomastoid muscle. The first FNA results, the second FNA results and the post-operative pathology results of the 37 patients included in the study were discussed. Conclusion: We concluded that FNA under USG guidance is a reliable diagnostic method that should be considered while evaluating thyroid nodules.