Magnezyum sülfat içeren krem formundaki topikal ajanların yara iyileşmesi üzerine etkisinin rat modelinde incelenmesi
Investigation of the effects of topical agents in cream form containing magnesium sulfate on wound healing in rat model
  1. Tez No: 680888
  2. Yazar: MÜNEVVER MELTEM ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Dünya çapında yaygın bir sağlık sorunu olan yaraların hızlı ve düzgün bir şekilde iyileşmesi istenmekte ve bunun için birçok yeni formülasyon denenmektedir. Bu çalışmada, farklı formlarının yara iyileşmesinde etkili olduğu gösterilen magnezyumun, krem formunda topikal uygulamasının yara iyileşmesine etkisini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 30 adet yaklaşık 250 gram, 10 haftalık Spraque cinsi dişi sıçan her grupta 6 adet olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Her birinin sırtı traşlandıktan sonra 6 mm punch biyopsi aleti ile 2 adet eşit büyüklükte yuvarlak şekilli yara oluşturuldu. Grup 1(Negatif kontrol)'e izotonik solüsyon, Grup 2(Sham)'ye magnezyum sülfat (MgSO4) içermeyen baz krem, Grup 3'e %1 MgSO4 içeren krem, Grup 4'e %10 MgSO4 içeren krem ve Grup 5 (pozitif kontrol)'e centella asiatica (Bayer Madecassol®) içeren krem günde 2 kez uygulandı. Çalışmanın 0, 2, 5, 7, 11, 14. günlerinde yara alanı fotoğraflandı. Yara ölçümleri 'Image J' programı ile yapıldı. Deneklerin sol taraflarındaki yaralardan 7. gün, sağ taraflarındaki yaralardan ise 15. gün biyopsi alındı. Örnekler hematoksilen-eozin (H.E.) ile histolopatolojik boyama ve anti-VEGF, anti-TGF-beta ve anti-Hidroksiprolin ile immunhistokimyasal boyama yapılarak incelendi. Bulgular: Yedinci gün H.E. boyamada anjiyogenez en yüksek Grup 3 (%1 MgSO4) ve 4 (%10 MgSO4)'te, granülasyon doku oluşumu ise Grup 4'te tespit edildi. Yara alanı ölçümlerinde Grup 4'teki yaraların ilk 7 gün tüm gruplardan daha hızlı kapandığı görüldü. İmmunhistokimyasal değerlendirmelerde 7. gün Grup 3 ve 4'te VEGF boyama şiddeti Grup 1'den daha yüksek saptandı, 15.gün Hidroksiprolin değerlendirmesinde ise Grup 4, Grup 1'e nazaran daha şiddetli boyandı. 7. ve 15 .gün TGF-beta değerlendirildiğinde Grup 3 ve 4'ün, Grup 1'den daha şiddetli boyandığı gözlemlendi. Ancak bu bulgular istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Many new formulations are being tried for rapid healing of wounds, which is a common health problem worldwide. Positive effects of magnesium on wound healing have been demonstrated in treatments by it's different forms. In this study, it was aimed to determine the effect of topical application of magnesium on wound healing. Patients and Methods: Thirty female, approximately 250 grams, 10 weeks old Spraque rats were divided into 5 groups; 6 in each group. After the back of each subject was shaved, 2 equal sized, round shaped wounds were created with a 6 mm punch biopsy tool. Isotonic solution to Group 1 (Negative control), base cream without magnesium sulfate (MgSO4) to Group 2 (Sham), 1% MgSO4 containing cream to Group 3, 10% MgSO4 containing cream to Group 4, and centella asiatica containing cream (Bayer Madecassol®) to Group 5 (positive control) was applied twice daily. The wound area was photographed on days 0, 2, 5, 7, 11, and 14 of the study. Wound measurements were made with the 'Image j' program. Biopsies were taken from the wounds on the left side of the subjects on the 7th day, and on the right side on the 15th day from the wounds. The samples were examined by histopathological staining with hematoxylin-eosin (H.E.) and immunohistochemical staining with anti-VEGF, anti-TGF-beta and anti-Hydroxyproline. Results: On the seventh day in H.E. staining, angiogenesis was highest in Group 3 (1% MgSO4) and 4 (10% MgSO4), and granulation tissue formation was highest in Group 4. Wound area measurements showed faster wound closure in Group 4 than the other groups in the first seven days. In the immunohistochemical staining with VEGF antibody, the staining intensity was higher in Groups 3 and 4 than in Group 1 on the 7th day. Group 4 stained more intensely than Group 1 with the hydroxyproline antibody on the 15th day. Groups 3 and 4 stained more strongly than Group 1 with TGF-beta antibody on the 7th and 15th days. However, these findings were not statistically significant.