İki fazlı asenkron motorların incelenmesi, tasarımı ve konstrüksiyonu
- Tez No: 50031
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Asenkron motorlar bir fazlı, iki fazlı, üç fazlı ve çok fazlı olarak dizayn edilip yeryüzünde kullanılırlar. iki fazlı asenkron motorlar bir fazlı asenkron motorlara benzeyip, elektriksel olarak 90 derece faz farkına ya da iki pirimer (veya stator) sargısına sahiptir, iki fazlı motorun iki sargısı, bir güç kaynağının 90 derece faz farkına sahip iki farklı fazına bağlanır. Aralarındaki faz farkının 90 derece olması zorunlu olan bu iki voltaj tarafından akımlar üretilir ve bu akımlar uzayda birbirine nazaran 90 derece yerleştirilmiş iki sargıdan geçer. Böylece döner alan üretilerek rotorun tork kazanması sağlanır. Yük çok büyük değilse, rotor manyetik alanı izlemeye çalışacağından motor çalışır ve yol alır, ama hiç bir zaman yakalayamaz. (Asenkron devir) iki fazlı indüksiyon motorları, kullanılmakta olan alternatif faz sistemleri üç fazlı olduğundan farklı güç kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bu kaynaklar elektromanyetik dönüştürücüler olabileceği gibi elektronik kontrollü inverterler de olabilir.
Özet (Çeviri)
Asynchron motors that design of mono phase, two phase, three phase and multi phase is used worldwide. Like the two phase motor the mono phase induction motor has two primary (or stator) windings or phases displaced by 90 electrical degress. The two windings of two phase motor are connected two different phases of supply circuit, which differ 90 deg in time phase. Therefore, the respective currents produced by these two voltages are necessarily 90 deg apart in time phase, and they flow through two windings displaced 90 deg apart in space phase. So, a rotating field is produced, causing the rotor to develop torque. The motor starts and runs - if the load is not to great - because the rotor tries to follow the revolving magnetic field, but just never catch. (Asynchron rotate) Two phase induction motors are needed different power supplies as the used alternative phase systems are three phase. These supplies may be electromagnetic transformers or electronic controlled inverters.