Atom numarası 25
  1. Tez No: 50056
  2. Yazar: ELİF ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, 25,.) hesaplanmış ve buradan da L tabakasına ait ortalama floresans verim (wf ), türetilmiştir. Ayrıca, Krause'nin vermiş olduğu etkin alt tabaka floresans verimler (u;) kullanılarak da hesaplanmıştır. Bu iki değer karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Mc Guire'nin vermiş olduğu alt tabaka floresans verimler (w,.) ve Coster-Kronig geçiş ihtimaliyetleri (fij) kullanılarak etkin alt tabaka floresans verimler (ü;) hesaplanmış ve M tabakasına ait ortalama floresans verim (wM) türetilmiştir. Sınırlı sayıda element için hesaplanan wM değerleri, diğer elementler için ise interpolasyon metodu kullanılarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Floresans verimler. Auger verimleri, X-ışını floresans tesir kesitleri, Ortalama floresans ve Auser verimi
Özet (Çeviri)
In this thesis, average L shell fluorescence yield(wi ), average L shell auger yield^a^) and the total L shell x-ray fluorescence cross section(Q*^) have been calculated theoritically for the elements 255 Z < 101. Average M shell fluorescence yield(wM), average M shell auger yield(aM) and the total M shell x-ray fluorescence cross section(/) have been calculated using the subshell fluorescence yields(w;)and Coster Kronig transition probablities (fij) which are given by Mc Guire. Then, the average M shell fluorescence yield(wM) has been derivated. The values of(wM) have been calculated for the small number of elements and they have been found for the other elements using the interpolation method. KEYWORDS: Fluorescence yields, Auger yields, X Ray Fluorescence Cross Section, Average fluorescence yield and Auger yield