Uzay kafes çerçevelerin bilgisayar ile analizi
Computer aided analysis of space truss and space frame
  1. Tez No: 50063
  2. Yazar: İBRAHİM TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Uzay kafes ve uzay çerçeve yapı tiplerinin direk matris deplasman yöntemiyle analizini yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Direk matris deplasman metodunda, kuvvetler ve deplasmanlar arasındaki bağıntılardan oluşan bir denklem takımı oluşturulmaktadır. Oluşturulan denklem takımı Gauss Eliminasyon yöntemi ile çözülerek bilinmeyen deplasmanlar, eleman uç kuvvetleri ve mesnet tepkileri bulunur. Çözümü yapılan sistemin üç boyutlu modeli bilgisayar ekranına çizdirilmiştir. Bu çizilen model kendi eksenleri etrafında döndürülebilmektedir.Bu programın hazırlanmasında TURBO C++ dili kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Uzay Çerçeve, Uzay Kafes, Deplasman Metot
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer Aided Analysis of Space Truss and Space Frame. By Ibrahim TAN Master Thesis, Department of Civil Engineering. Supervisor : Assoc. Prof. Hasan GÖNEN September 1996 In this thesis a computer program is written for the structural analysis of three dimensional truss and frame structures with direct matrix displacement method. In this method there is a relation between the internal forces and displacements at the ends of a member. These equations are solved by using gauss elimination method to find unknown displacements and forces at the joints of the structure. The structure is drawn on the computer screen as a three dimensional structure. This drawing structure can be rotated around it's axes by using arrow keys on the keyboard. The computer program is written with TURBO C++ computer language. KEY WORDS : Space Frame, Space Trass, Displacement Method