16 bitlik HPC kartı tasarımı ile sıcaklık ölçümü
Temperature measurement with 16 bits HPC board design
  1. Tez No: 50082
  2. Yazar: HAMDİ MELİH SARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV 16 BÎTLÎK HPC KARTI TASARIMI ÎLE SICAKLIK ÖLÇÜMÜ ÖZET Bu çalışma yapılan 16 bit'lik HPC kartının tasarımı ile uygun termokupl ' lar kullanılarak sıcaklık ölçülmüştür. 16 bit'lik HPC kartında yapılan tasarımın çizimi ve baskı devresi çıkarılmıştır. Mikrokontrolcü olarak HPC 46003 elemanı kullanılmıştır. Geniş bir uygulama ' alanına.sahip olan HPC46003 elemanı, 16 veya 8 bit olmak üzere iki modda kullanılabilmektedir. 8 bit mod önceki çalışmalarda uygulandığından, bu çalışmada HPC46003 elemanı 16 bit modda çalıştırılmak üzere tasarlanmıştır. Böylece, HPC elemanının 16 bit modda çalışırken gösterdiği üstün performans 8 bit moda göre kıyaslanarak inceleme imkanı sağlanmıştır. Sıcaklık ölçümünde dönüştürücü olarak termocupl kullanılmıştır. Ölçülmesi gereken sıcaklığa göre termokupl ' lar çizelgelerden seçilmiştir. Seçilen uygun termokupl vasıtasıyla sıcaklıklar bir yükseltici devreden geçirilerek ADC'ye verilmiştir. ADC'de referans gerilimlere göre örneklenen bu değerler HPC ile ölçeklendikten sonra displayde görüntülenir. Sistem yazılım destekli çalıştığından, sıcaklık kontrolü ile ilgili hazırlanan program ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Böylece, sıcaklık ölçümü istenilen sınırlar arasında tutulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: HIGH PERFORMANCE CONTROLLER (HPC), SICAKLIK ÖLÇÜMÜ, SICAKLIK KONTROLÜ, ÖLÇÜM (INSTRUMENTATION) KUVVETLENDİRİCİSİ, SICAKLIK DÖNÜŞTÜRÜCÜSÜ
Özet (Çeviri)
V TEMPERATURE MEASUREMENT WITH 16 BITS HPC BOARD DESIGN SUMMARY In this thesis, temperatures are measured by means of a designed board with 16 bits High Performance Controller (HPC) and by using suitable termocouples. The PCB of 16 bits HPC was designed and plotted. HPC46003 was used as a microcontroller. The HPC 46003 type which has a broad industrial applications can work in two modes (8 bits and 16 bits). Since 8 bits mode operation had been applied, the 16 bits operation was chosen in our control system. Thus, comparison between 8 bits and 16 bits modes was made and shown that the performance of 16 bits mode was better than 8 bits mode. For the measurement of temperature, termocuple was used as a transducer. Termocuples were chosen from tables according to the range of temperatures to be measured. The temperature of furnace read by termocuple was given to an ADC through an amplifier stage. The values which are obtained from ADC with respect to referance voltages are then converted into digital values. This digital values were shown on display of the system. For a proper operation of the system, a suitable software was written to measure the required temperature of any range. KEYWORDS: HIGH PERFORMANCE CONTROLLER (HPC), TEMPERATURE MEASUREMENT, TEMPERATURE CONTROL, INSTRUMENTATION AMPLIFIER, TEMPERATURE TRANSDUCER