Statik germe uygulamalarının voleybol oyuncularının dikey sıçrama çeviklik ve sürat performansına olan akut etkileri
The acute effects of static stretching applications on speed agility and vertical jump performance of volleyball players
- Tez No: 501020
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Erkek voleybolculara uygulanan statik germe egzersizlerinin dikey sıçrama, çeviklik ve sürat performansı üzerine akut etkilerinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Kırıkkale Üniversitesi erkek voleybol takımında yer alan yaş ortalaması 22,2±1,64 yıl, boy uzunluğu ortalaması 1,81±,120 cm, vücut ağırlığı ortalaması 71,81±11,87 kg olan ve 9 kişiden oluşan germe grubu; yaş ortalaması 21,5±2,61 yıl, boy uzunluğu ortalaması 1,81±,097 cm, vücut ağırlığı ortalaması 74,08±16,22 kg olan ve 8 kişiden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 17 sporcu“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”nu imzalayarak katılmıştır. Gönüllüler kontrol ve germe gruplarına rastgele yöntemle atanmıştır. Statik germe egzersizlerinin performans üzerine etkilerinin araştırıldığı, kontrol ve germe gruplu ön test ve son test değerlerinin karşılaştırıldığı iki farklı protokol şeklinde modellenen araştırmaya katılan grup üyelerine sürat, çeviklik ve dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 17,0 istatistik programında, grup içi ön test son test değerlerinin karşılaştırılması Wilcoxon işaretli sıralar testi ile, gruplar arası ön test son test değerlerinin karşılaştırılması ise Mann Whitney U testi kullanılarak hesaplanmıştır. Veriler 0,05 anlamlılık düzeyine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada germe grubunun germe öncesi ön test ve germe sonrası son test sürat, çeviklik, aktif ve skuat dikey sıçrama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). İki farklı grubun sürat, çeviklik, aktif ve skuat dikey sıçrama ön test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmamıştır (p>0,05). İki farklı grubun sürat ve çeviklik son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), germe grubunun skuat ve aktif dikey sıçrama son test değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek olarak tespit edilmiş ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Examining the acute effects of static stretching exercises on vertical jumping, agility and speed performance in male volleyball players Materials and method: 9 athletes as stretching group the mean age 22,2±1,64 year; the mean lengths height 1,81±,120 cm; the mean body weigth 71,81±11,87 kg and 8 athletes as control group the mean age 21,5±2,61 year; the mean lengths height 1,81±,097 cm; the mean body weigth 74,08±16,22 kg of Male Volleyball Team of Kırıkkale University, 17 athletes total, participated in this research signing“Informed volunteer consent form”. The volunteers were assigned randomly to stretching and control groups. In this study that was modeled on two different protocols comparing the measures of pre and post tests with stretching and control groups, effects of static stretching exercises were researched and group members participating in the research performed speed, agility, squat and countermovement vertical jumping tests. Statistical analysis of data was carried out using SSPS 17,0 statistics program, comparison of in-group preliminary and final tests were carried out using Wilcoxon signed rank test, and comparison of inter-group preliminary and final tests was carried out using Mann-Whitney U-test. Data were evaluated based on the significance level of 0,05. Findings: In the study, statistically significant differences were found between the speed, agility, and countermovement and squat vertical jumping tests results in the stretching group in the preliminary tests before stretching and final tests following stretching (p0,05). There were no statistically significant differences between the preliminary test results of the two groups on speed, agility, countermovement and squat jumping (p>0,05). While no differences were found between the two groups in final tests on speed and agility (p>0,05).