Valsalva manevrasının serebellar tonsil hareketine etkisinin incelenmesi
The effect of valsalva maneuver on cerebellar tonsillar movement
  1. Tez No: 650156
  2. Yazar: GÖKÇE MERVE ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Chiari malformasyonu tip 1'de semptomların Valsalva manevrası ile artış gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmada 2-5 mm arasında (sınırda) tonsiller ektopisi olan hastalarda Valsalva manevrasının tonsiller ektopiyi arttırarak BOS yolaklarında obstrüksiyona neden olup olmadığının MRG ile incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için 2019-2020 arasında merkezimizde kranial veya servikal MR görüntülemeleri yapılan hastalar arasından sınırda tonsiller ektopisi olan 51 hastaya istirahat ve Valsalva manevrası esnasında kraniovertebral bileşkeye yönelik sagital T2 ağırlıklı sekanslar elde edildi. Bulgular: İstirahat halinde ortalama tonsiller ektopi 3,54±1,04 ve Valsalva manevrası esnasında ortalama tonsiller ektopi 3,78±1,38 idi. İki ortalama arasındaki fark 0,24 mm olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda istirahat ve Valsalva manevrası esnasındaki tonsiller ektopiler arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu gösterilse bile, 1 mm'den küçük olan bu farklılığın klinik olarak anlamlı olmadığı düşünülmüştür. CM1'de semptomların foramen magnum düzeyinde değişen BOS akımına sekonder olduğu literatürde yaygın olarak kabul görmüştür. Bu nedenle Valsalva manevrası ile artan şikayetlerin, bu manevrayla artan tonsiller ektopiden ziyade, bu manevrayla değişiklik gösteren BOS akım dinamiklerine sekonder olabileceği ve Valsalva manevrasının BOS akımına olan etkisini araştıran çalışmaların literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
Background and Object: Valsalva maneuver exacerbates clinical symptoms in Chiari malformation type 1. In this study we aimed to investigate if Valsalva maneuver increases the tonsillar ectopia and obstruction of CSF pathways in patients with borderline tonsillar ectopia on the basis of MRI. Materials and Methods: Between April 2019 and June 2020, 51 patients with borderline tonsillar ectopia were included to our study. Sagittal T2 weighted images of craniovertebral junction were obtained as the patient rests and then repeated as the patient performs Valsalva maneuver. Results: At rest and during Valsalva maneuver mean tonsillar ectopia was 3.54±1.04 mm and 3.78±1.38 mm respectively. Mean tonsillar displacement during Valsalva maneuver was 0.24 mm which was statistically significant. Conclusion: Although difference between mean tonsillar ectopia at rest and during Valsalva maneuver was statistically significant, it seems unlikely that symptoms are dependant on less than a milimeter descent during Valsalva maneuver. Since most authors believe that symptoms associated with CM1 are caused by impaired CSF flow at foramen magnum, we think exacerbated symptoms during Valsalva maneuver may be due to altered CSF dynamics instead of increased tonsillar ectopia. Further studies are needed to assess CSF flow during Valsalva maneuver