Türkiye Cumhuriyeti'nin iskân siyaseti
Settlement policy of the Republic of Turkey
- Tez No: 501047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BAHARÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
?Türkiye Cumhuriyeti'nin İskân Siyaseti? adlı bu araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve oluşturmak amacıyla ilk bölümde araştırmada sıklıkla kullanılan kavramlar incelenmekte ve Türkiye'de iskân siyasetinin tarihi geçmişini oluşturan Osmanlı Devleti'nin iskân siyaseti incelenmektedir.Türkiye Cumhuriyeti'nin İskân Siyasetinin Çözümlenmesi başlıklı ikinci bölümde; Cumhuriyetin iskân siyasetini şekillendiren nedenler ve iskân siyasetinin kapsamına giren unsurlar incelenerek iskân örgütlenmesi ve iskânla ilgili yasal düzenlemeler değerlendirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihi bir göç tarihidir. Bu çerçevede Türkiye'de 1923'ten 2000'li yıllara değin yaşanılan göç deneyimi, güvenlik algılaması ve modernleşme süreci, iskân politikasının gelişimi üzerinde bir çok etkiye sahiptir.İskân siyasetinin uygulama örnekleri ise; göçler nedeniyle gerçekleştirilen iskân uygulamaları, güvenlik nedeniyle gerçekleştirilen iskân uygulamaları, yeniden yerleştirme (yeniden iskân) uygulamaları şeklindeki sınıflandırmayla incelenmektedir. İskân siyaseti ve uygulamalarının sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçları kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis named ?Settlement Policy of the Republic of Turkey?, consists of two main sections. In the first section, the concepts commonly used in the research are examined to create the conceptual framework of the thesis and also Ottoman settlement policy which is historical background of settlement in Turkey is evaluated.In the second section titled ?Analysis of Settlement Policy of the Republic of Turkey?; the reasons that shaped the policy of settlement and factors related to settlement policy as well as settlement organization and the legal regulations related to the settlement are evaluated. The history of the Republic of Turkey is the history of migration. In this context, migration experience, security detection and modernization process of Turkey experienced from 1923 to 2000s has had many effects on the development of the settlement policy.Settlement policy practices are also studied by classifying as; the settlement due to migrations, the settlement due to security purposes, and resettlement applications. In the last part of the thesis, economic, social and political consequences of settlement policy and practices are evaluated in general.