Flotasyonla zenginleştirilmiş konsantrelerden bakır ve kobalt kazanılması
  1. Tez No: 50112
  2. Yazar: YEMLİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada kullanılan flotasyonla zenginleştirilmiş konsantreler Ergani Bakır İşletmelerinden temin edilmiştir. Çalışmalarımızda iki ayrı numune kullanılmış olup, birinci numune içinde bakır %19.6 kobalt %0.255, kükürt %34 olarak belirlenmiştir.' İkinci numune içinde de %13.2 bakır, %0.245 kobalt, %34 kükürt olduğu tesbit edilmiştir. Bakır ve kobalt kazanımı için sülfürleme yapılmış, sülfürleme sonucu elde edilen örnekler, 600°C sıcaklıkta ve çeşitli sürelerde kavurma işlemine tabi tutularak sülfatlaşma değerleri incelenmiştir. Bunun için örnekler 100 mesh'e kadar öğütümüş kapalı bir sistem içinde katı-gaz etkileşimi sonucu sülfürleme işlemi gerçekleştirilmiş bununla beraber uygun sülfürleme koşulları tesbit edilmiş ve elde edilen sülfürlenmiş örneklerin çeşitli sürelerde 600°C de kavurma işlemleri gerçekleştirimıiştir. Kavurma ile ilgili olarak da. uygun kavurma süresi saptanmıştır. Kavurma sıcaklığının 600°C olması daha önce yapılan çalışmalarda belirlenen uygun sıcaklık olduğundan bu sıcaklığın dışmda kalan sıcalıklarda kavurma işlemi denenmemiştir. Çalışmada tesbit edilmiş sülfürleme koşullan ve optimum kavurma süresi sonucunda balar ve kobaltın tümünün çözeltiye alınabileceği görülmüştür. Böylece bu tür örneklerde pirometalurjik yöntemle bakır kazanılmasında meydana gelen kayıplar giderilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Flotated concantrates that were used in this study supplied by Ergani Copper Corporation. Two different samples was used in experiments and analyzed. It was determined mat were 19.6% Cu, 0.255% Co and 34%S, and 13.2%Cu, 0.245% Co and 34%S respectively. In order to recover of Cu and Co, samples taht sulfadizated was roasted at 600°C and rate of sıüfatization of metal sulfides were investigated. For this reason, samples were grinded to -100 mesh, sulfidizated in an autoclave and roasted dt 600°C. Optimum sulfidization canditions and roasting time were kves#§ated. It was seen that all of cobalt and copper were dissolved with Thus, loss of copper in pyrometaSurgic method ca» be prevented by this