Ailevi Akdeniz ateşi hastalarında serum soluble klotho ve FGF23 düzeyi ile arteriyel sertlik arasındaki ilişki
The relationship between serum soluble klotho, FGF23 levels and arterial stiffness in familial Mediterranean fever
- Tez No: 501139
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ HASTALARINDA SERUM SOLUBLE KLOTHO VE FGF23 DÜZEYİ İLE ARTERİYEL SERTLİK ARASINDAKİ İLİŞKİ Dr. Merve ÇELİK İç Hastalıkları A.B.D. Sivas, 2018 AMAÇ: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalığı inflamatuvar bir durum olup, kendisini hastalarda serum CRP, sedimantasyon, Serum Amiloid A gibi belirteçlerin yüksekliği ile göstermektedir. Sistemik inflamasyon endotel disfonksiyonunun başlamasını ve ilerlemesini etkileyen önemli bir faktördür. FGF23'ün kardiyovasküler olaylardaki olası mekanizması net olarak bilinmese de endotel disfonksiyonuna, inflamasyona neden olduğu düşünülmektedir. Serum soluble klotho, FGF23 etkileri için ko-reseptör olarak hareket etmektedir. Aynı zamanda serum soluble klotho'nun vasküler kalsifikasyon ve oksidatif stresi önlediği bildirilmiştir. Endotel disfonksiyonunun aterosklerozun patofizyolojisinde önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Endotel disfonksiyonunu belirlemede brakiyel arterde bakılan akım aracılı dilatasyon (AAD), arteriyel sertliğin indirekt göstergesi olarak çeşitli klinik çalışmalarda kullanılmıştır. Biz de AAA hastalarında gelecekte gelişebilecek kardiyovasküler ol yları önceden belirlemede FGF23 ve serum soluble klotho'nun rolü olabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışmada FGF23, serum soluble klotho düzeylerinin AAD ile ilişkisini araştırdık. YÖNTEM: Bu çalışmaya daha öncesinde AAA tanısı almış atak döneminde olmayan 60 hasta alındı. Kontrol grubu ise herhangi bir kronik hastalığı olmayan 30 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubu bireylerde FGF23, serum soluble klotho düzeyleri ile arteriyel sertliğin indirekt yöntemi olan AAD arasındaki ilişki irdelendi. BULGULAR: Hasta ve sağlıklı gruptaki bireylerin FGF23 düzeyleri karşılaştırıldığında; hasta grubundaki bireylerin ortalama FGF23 düzeyi 221,01±233,6 pg/ml, kontrol grubundaki bireylerin ortalama FGF23 düzeyi 99,4±109,4 pg/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN SERUM SOLUBLE KLOTHO, FGF23 LEVELS AND ARTERIAL STİFFNESS IN FAMILIAL MEDITERRANEAN FEVER Dr. Merve ÇELİK Departmant of Internal Medicine Sivas, 2018 OBJECTIVE: Familial Mediterranean Fever (FMF) is a inflammatory disease manifesting with elevated levels of markers as serum CRP, sedimentation, Serum Amyloid A. Systemic inflammation is an important factor affecting the onset and progression of endothelial dysfunction. Although the possible mechanism of FGF23 in cardiovascular events is unclear, it is thought that causing endothelial dysfunction and inflammation. Serum soluble klotho acts as a co-receptor for FGF23 effects. It has also been reported that serum soluble klotho prevents vascular calcification and oxidative stress. Endothelial dysfunction is known to have an important role in the pathophysiology of atherosclerosis. Flow mediated dilatation (FMD) in the brachial artery to determine endothelial dysfunction has been used in various clinical trials as an indirect indicator of arterial stiffness. We also think that FGF23 and serum soluble klotho may have a role in predicting future cardiovascular events in FMF patients. In this study we investigated the association of FGF23, serum soluble klotho levels with FMD. METHODS: In this study 60 patients who did not have episode of FMF were included. The control group consisted of 30 healthy individuals without any chronic disease. The relationship between FGF23, serum soluble klotho levels with FMD was examined in patients and control group.