Karbon nanotüp takviyeli kompozit kabukların serbest titreşim hesabı
Free vibration analysis of carbon nanotube reinforced composite shells
- Tez No: 501141
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, çeşitli formlardaki kabuk yapıların serbest titreşim hesabını yaparak, frekans üzerinde etken olan parametreleri belirlemektir. Özellikle konik, silindirik kabuk incelenmiş bazı durumlar için panel çözümleri de yapılmıştır. Kabuklar, uçak-uzay, makine, inşaat mühendislikleri ile pek çok endüstriyel alanda kullanıma sahiptir. Kullanım koşulları gereği serbest titreşim frekans değerlerinin bilinmesi boyutlandırmada önemlidir. Tez kapsamında elde edilen denklemlerin çözümü için sayısal yöntemler ATK (ayrık tekil konvolüsyon yöntemi), diferansiyel kuadratür ile sonlu elemanlar tabanlı ANSYS paket programı kullanılacaktır. Elde edilen denklemler çeşitli geometrik parametrelerin düzenlenmesi ile diğer formlardaki kabuk ya da plak yapılarına indirgenebilmektedir. Böylece silindirik kabuklar, silindirik paneller ve dikdörtgen plaklarda aynı denklemlerin düzenlenmesi ile istenirse çözülebilecektir. Frekans değerlerine üzerinde etken olan parametrelerin bulunması tezin esas amacıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the free vibrations of various shaped shell structures are calculated and the effects of parameters on frequency is determined. Especially conical and cylindrical shells are examined and some examples are also solved as panel models. Shells are commonly used in avion-space, civil engineering and many more industries. According to terms of use, the free vibration frequency has a vital importance in sizing elements. The equations which are obtained in this thesis are solved by using Discrete Singular Convolution method (DSC), differential quadrature method and the finite element based computer program ANSYS. The obtained equations can be degraded into other forms shell or plate structures by arranging geometric parameters. By this way cylindrical shells, cylindrical panels and square plates can also be solved by arranging obtained equations if desired. Determining the effective parameters on frequencies is the main aim of this thesis.