The role of social media on cultural heritage consciousness: A case study of hagia sophia and Foursquare
Sosyal medyanın kültürel miras bilinci üzerindeki rolü: Ayasofya ve Foursquare örnek olay çalışması
  1. Tez No: 501150
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BOZDAĞ BUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kültürel miras bilincinin yaygınlaşması kültür varlıklarının korunması ve tanıtılması için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya araçlarının kültürel miras bilincinin yaygınlaşması üzerine etkisini incelemektir. Örnek mekân olarak Ayasofya Müzesi, örnek sosyal medya aracı olarak ise Foursquare seçilmiştir. Teknik ve teorik altyapı incelendikten sonra, üçlü bir araştırma tasarlanmıştır. 2016 yılına ait Foursquare yorumları veri seti haline getirilip incelenmiştir, Ayasofya Müzesinde ziyaretçilere yönelik anket çalışması yapılmıştır ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın sonuçları, teknik ve teorik altyapıda elde edilen bilgi ve görüşler çerçevesinde analiz edilmiştir. Sosyal medya teknolojileri ve araçlarının gelişiminin kültürel miras bilincinin yaygınlaşması üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The widespread cultural heritage consciousness is important for the protection and promotion of cultural assets. This study aims to examine the influence of social media tools on the widespread awareness of cultural heritage. The Hagia Sophia Museum was chosen as the sample place, and Foursquare was selected as the sample social media tool. After examining the technical and theoretical background, a triple research was designed. Foursquare interpretations of 2016 were transformed into a data set, a survey was conducted for visitors at the Hagia Sophia Museum, and expert opinions were sought. The results of the research have been analyzed within the framework of the knowledge and views gained in the technical and theoretical background. It has been seen that the development of social media technologies and tools has positive effects on the widespread of cultural heritage consciousness.