The uses of digital media in overthrow the coup : The case of 15 July 2016
15 Temmuz darbesinin püskürtülmesinde dijital medyanın kullanımı
- Tez No: 501169
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ALANKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnternet dünya çapındaki en büyük ağ hâline geldi ve Facebook, son altı yıl içinde 2 milyar uluslararası kullanıcısıyla en geniş sanal topluluk oldu. Orta Doğu Tunus, Mısır, Libya, Yemen ve Suriye gibi pek çok ülkenin devrimlerine ve Temmuz 2013'te Mısır'da gerçekleşen askeri müdahalesine şahitlik etti. Tüm bu gelişmelerin internetin (özellikle de sosyal medyanın) hızla evrimleşmesi ile derin bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu tür güç durumlarla karşı karşıya kalan insanlar, sosyal medyayı kalabalığı organize etmek, halkı sokaklara ve meydanlara çağırmak, moralleri yükseltmek ve seferber olmak için kullandı. Bu çalışmada Türklerin sosyal medya kullanımını nasıl avantaja çevirdiklerini, 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimi kapsamında incelemeye çalıştım. Bu tez, dijital medyanın (özellikle de sosyal medyanın ve Facetime uygulamasının) seferberlik, organize olma ve devleti yıkmaya çalışan askeri güçlere karşı direnen kitleleri motive etme konularında ne kadar önemli bir rol oynadığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The internet became the biggest network worldwide and Facebook became the largest virtual community with 2 billion users around the world in the last six years. The Middle East has witnessed several revolutions in many countries such as Tunisia, Egypt, Libya, Yemen and Syria, and a military intervention took place in Egypt in July 2013. All these developments are deeply related with the speedy revolution on the internet, especially the social media. People in those cases used the social media to participate in and organize crowds in the streets and squares, to boost their morale, and mobilize the resentment. In this study I tried to analyze how Turkish people benefited from the use of social media, with a specific reference to the use of social media in Turkey in the 15 July 2016 coup attempt. The thesis argues that digital media, more specifically the social media and the Facetime application played a crucial role in mobilizing, organizing, and motivating the masses revolt against the military forces which aimed at overthrowing the elected government.