Periferik arter hastalığında Pentraksin 3 maddesinin tanıdaki yeri
pentraxin 3 diagnosis in peripheral artery disease
  1. Tez No: 501240
  2. Yazar: BURAK KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET PERİFERİK ARTER HASTALIĞINDA SERUM PENTRAKSİN 3'ÜN TANISAL DEĞERİ Giriş-Amaç: Periferik arter hastalığı ve aterosklerozun ilişkisi ile aterosklerozun kronik inflamatuar bir süreç olduğu bilgilerine dayanarak inflamatuar bir belirteç olan pentraxinin perifer arter hastalığında artması beklenir. Çalışmamızın amacı Pentraksin (PTX-3) maddesinin Periferik arter hastalığında tanıdaki yerinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde 21-88 yaşları arasındaki (ortalama 64,2) periferik arter hastalığı inme şüphesi olan 43 hasta ve 40 kontrol grubu katılımcısı çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların semptom, fizik muayene bulguları, Doppler Ultrasonografi, Periferik Arteryel Kontrastlı Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Anjiyografi kayıtları gibi klinik ve demografik özellikleri oluşturulan ve çalışma formu ile kayıt altına alındı. Hastaların kanları santirfüj edilerek uygun şartlar altında saklandı ve PTX-3 seviyesi belirlendi. Gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığı istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Kontrol grubu PTX 3 ortanca değeri 1,02 (25-75 persentil: 0,39-2,90), PAH (Periferik Arter Hastalığı) ortanca değeri 0,58 (25-75 persentil: 0,40-5,46) bulundu(p=0,91). ABI (Ayak bileği / brakiyal sistolik basınç oranı) değeri ile PTX-3 karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı (rho=0,01 p=0,88). PTX3 değerinin diğer parametreler ile (yaş, sistolik TA, diastolik TA, nabız, solunum sayısı, ateş ve spO2) korelasyonu incelendiğinde hiçbir parametre ile anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Periferik arter hastalığı olan hastalardaki pentraksin 3 düzeyi sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırıldı ve iki grup arası anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç: PTX-3 yöntemi bizim çalışmamızın sonuçlarına göre PAH açısından tanı testi olmaya uygun değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Depending on the information that atherasclerosis is a chronic inflammatory process with its relationship with peripheral artery disease, pentraxin which is an inflammatory marker, is expected to increase in peripheral artery disease. This study was performed prospectively in the Department of Emergency Medicine at Farabi Faculty of Medicine. The purpose of this study is to determine the place of PTX3 substance in the diagnosis of peripheral arterial disease. This study was conducted with a group of 43 patients who are older than 18 with symptoms and diagnosed as peripheral arterial disease. Within the control group, while PTX-3 median is 1,027 (25-75 percentile: 0,395- 2,902), it is identified as 0,585 (25-75 perccentile: 0,406-5,467) with PAD patients ( p: 0,913). When PTX-3 is compared with ABI values, a weak and meaningless correlation was determined (rho: 0,016 p: 0,886). Whenthe correaltion of PTX-3 values were examined with other parameters ( age, systolic, diastolic TA, pulse, respiratory rate, temperature and spO2) no significant correlation was found with any of the other parameters. These findings state that pentraxin 3 level in patients with peripheral artery disease, which is a chronic process, cannot be revealed as an indicator.