Akut iskemik inme hastalığında pentraxin-3'ün tanısal değeri
Value of pentraxin-3 in the diagnosis of acute ischemic stroke
- Tez No: 501241
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nöroloji, Biochemistry, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AKUT İSKEMİK İNME TANISINDA PENTRAKSİN-3 DEĞERİ Amaç Akut iskemik inmenin acil serviste zamana bağlı değerlendirilmesi ve tanısı büyük önem taşır. Bu sebeple beyin infarktı biyobelirteçlerinin ve nörogörüntüleme bulgularının normal ya da şüpheli olduğu hastalarda ayırıcı tanıyı yapma ve inmeyi tahmin etmede yardımcı olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisinde Mayıs2014- Mayıs 2015 tarihleri arasında Akut İskemik İnme tanısı alan 59 hasta ve 40 kontrol grubu alınmış, hasta ve kontrol grupları arasında Pentraksin değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular Hasta grubunun yaş ortalaması 69.81 ± 12.30 , kontrol grubunun yaş ortalaması 49.13 ± 7.84 olarak bulundu. Hasta grubunun 0.saat Pentraksin-3 ortanca değeri 3.21 ng/mL (min=0.67, max=28.84), 12.saat Pentraksin-3 ortanca değeri 4.42 ng/mL (min=0.43, max=29.67) ve kontrol grubunun Pentraksin-3 ortanca değeri 0.77 ng/mL (min= 0.12, max=7.37) olarak bulundu. Eldeki veriler doğrultusunda çalışma grubunda Pentraksin-3'ün 0.saat ve 12.saat düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p=0.001) Sonuç Çalışmamızda akut iskemik inme hastalarında plazma Pentraksin-3 değerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı seviyelerde arttığı ve iskemik inmenin erken tanısında yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler Akut iskemik inme, Pentraksin-3, Acil Servis, Koma, İnme
Özet (Çeviri)
VALUE OF PENTRAXIN-3 IN THE DIAGNOSIS OF ACUTE ISCHEMIC STROKE Objective Evaluating and diagnosis of acute ischemic stroke in emergency department depending on time is critically important. The purpose of this study is the differential diagnosis and predictiıon of stroke in the patients have normal brain infarction biomarkers and normal neuroimaging findings. Materials and Methods The study of Adult Emergency Department Karadeniz Technical University School of Medicine between May 2014- May 2015 with the diagnosis of acute ischemic stroke in 59 patients and 40 healty volunteers were taken as control group, values of the patients and control group were compared with plasma Pentraxin-3. Results The mean age of patients 69.81 ± 12.30 , mean age of control groups were 49.13 ± 7.84. The median value of 0.th hour PTX-3 was 3.21 ng/mL (min=0.67, max=28.84), the median value of 12.th hour PTX-3 was 4.42 ng/mL (min=0.43, max=29.67) , the median value of control group PTX-3 was 0.77 ng/mL (min= 0.12, max=7.37) . These findings state that PTX-3 levels of 0.th hour and 12.th hour in acute ischemic stroke patients are significantly higher than control group (p=0,001). Conclusion Our results showed that levels of Pentraxin-3 of patients are higher than control group and may be helpful in the early diagnosis of acute ischemic stroke compared to control group. Key words Emergency Department, Acute Ischemic Stroke, Pentraxin-3