Sjögren sendromlu olgularda yutma ve tat duyusunun elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi
Electrophysiological evaluation of swallowing and taste in sjogren's syndrome pati̇ents
  1. Tez No: 501319
  2. Yazar: NAZLI HASSAN ZADEH
  3. Danışmanlar: UZMAN UZM. DR. BEHİYE ÖZER, DOÇ. DR. DOÇ. DR. NEVİN GÜRGÖR KANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sjögren sendromunda (SS) disfaji sıklığı %75 olarak bildirilmiştir. Disfaji SS'de morbidite ve yaşam kalitesini etkileyen nedenlerinden biridir. Ekzokrin bezlerdeki hasar tat gibi özel duyuları etkileyebileceği gösterilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada videofloroskopi ve endoskopi gibi invazif, pahalı ve riskli yöntemler yerine Primer Sjögren sendromlu (PSS) olgularda ilk kez kullandığımız elektrofizyolojik yöntemlerle subklinik ya da klinik orofaringiyal disfajinin ve ekşi tadın bu hastalarda yutma üzerindeki etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, PSS tanısıyla takip edilen 24 hasta ve 21 normal kontrol (NK) grubu dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri değerlendirildi. Elektrofizyolojik incelemede yutmanın değerlendirilmesi için disfaji limiti (DL) kullanıldı. Solunum , Orbicularis Oculi (OC) ve Orbicularis Oris (OR) kaslarının yutma sırasında senkronize olarak kaydedildi. Tat duyusunu değerlendirmek için limon suyu ( ekşi tat) kullanıldı. Sonuçlar: DL göre PSS hastalarının 12/24'inde (%50) disfaji saptandı. DL ortalaması PSS grubunda 18,2 ± 0,4 ml bulunurken NK grubunda DL >20 ml (normal) idi.
Özet (Çeviri)
Objectif: In Sjögren's syndrome (SS), the frequency of dysphagia was reported as 75%. Dysphagia is one of the reasons that affect the morbidity and quality of life in SS. Exocrine glands damage in these patients also affects the special senses like taste .Therefore in this study ,instead of invasive, expensive and risky methods such as video fluoroscopy and endoscopy , we aimed to use electrophysiological methods for the first time to investigate subclinical or clinical oropharyngeal dysphagia in patients with primary Sjögren's syndrome (PSS) . Also, we intended to manifest the sour taste effects on swallowing of these patients. Material and Methods: In this study ,24 PSS patient and 21 normal control (NC) group were included. Demographic and clinical characteristics of the patients were evaluated. For electrophysiological evaluation of the swallowing, Dysphagia limit (DL) were used .Respiration, orbicularis oculi (OC) and orbicularis oris (OR) muscles were recorded synchronously during the swallowing . Lemon juice (sour taste) was used to evaluate the taste sensaition. Results: According to DL ,12/24 (50%) dysphagia was found in PSS patients. Mean DL was 16.3±9.1 ml in PSS group where it was >20 ml (it means normal) in NC group.