Laparaskopik kolesistektomi ameliyatlarında ultrasonografi eşliğinde uygulanan transversus abdominis plan bloğu ile lokal infiltrasyon analjezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasound guided transversus abdominis plane block (tap) and local infiltration analgesia during laparoscopic cholecystectomy surgery
- Tez No: 501324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBİN SEZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET: Amaç: Laparoskopik kolesistektomi sonrasında ağrı genellikle anterior abdominal duvar insizyonuna bağlı gelişmektedir. Çalışmamızın amacı transversus abdominis plan bloğu (TAP) ile trokar giriş yerlerine lokal anestezik infiltrasyonu yöntemlerinin intraoperatif ve postoperatif analjezik etkinlikleri, opioid gereksinimleri ve yan etkileri bakımından karşılaştırmaktır. Materyal Metod: Laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirecek 75 hasta randomize olarak üç gruba ayrıldı. Grup T 'ye (n=25) cerrahi öncesi ultrason rehberliğinde TAP blok uygulanarak bilateral toplam 30 ml. %0.25 levobupivakain uygulandı. Grup L'ye (n=25) cerrahi öncesi trokar giriş yerleri etrafına toplam 20 ml. %0.5 levobupivakain infiltrasyonu uygulandı. Kontrol grubuna (Grup K; n=25) TAP blok veya lokal anestezik infiltrasyonu uygulanmadı. İntraoperatif fentanil kullanımı, ilk 24 saatteki toplam analjezik tüketimi, postoperatif 1, 2, 4, 8, 12, 16 ve 24. saatlerde VASistirahat, VASöksürük, sedasyon, bulantı, kusma ve omuz ağrısı skorları kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler benzer bulundu. Ölçülen VASistirahat ve VASöksürük değerleri, intraoperatif dönemde yapılan fentanil dozu, 24. saat sonunda toplam verilen analjezik miktarı bakımından her üç grupta istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Aim: Pain after laparoscopic cholecystectomy is usually occured by anterior abdominal wall incision. The aim of this study is comparing the intra- and postoperative analgesic efficacy, opioid consumption and side effects of transversus abdominis plane block to port-site infiltration of local anesthesic. Methods: Seventy-five patients undergoing laparoscopic cholecystectomy operation were randomly allocated to three group. Group T (n=25) received total 30 ml 0.25% levobupivacaine with ultrasound guided bilateral TAP block. Before the operation, Group L (n=25) received local anesthetic infiltration to trocar insertion sites with total 20 ml 0.5% levobupivacain. Group Control (Group K; n=25) did not receive the TAP block or local anesthetic infiltration. Intraoperative usage of fentanyl and analgesic consumption for the first 24hrs, the postoperative visual analog scores eveluated in rest position and while coughing at 1,2,4,8,12,16 and 24. hrs, shoulder pain, nause and vomiting scores were also recorded. Results: Demographic characteristics were similar between groups. There was no statistically significant difference in pain scores at rest and movement, intraoperative fentanyl usage and total analgesic consumption during postoperative 24 hr.