Ürolitiazisli hastalarda bilgisayarlı tomografiyle kalkül dansitesinin tek bir ölçümünün, taş bileşimi öngörüsündeki değeri ve pratikte kullanımı
The practical usage and importance of a single computed-tomography measurement of the calculus density in predicting stone composition in urolithiasis patients
- Tez No: 501356
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sarıkaya E.,Ürolitiazisli Hastalarda Bilgisayarlı Tomografiyle Kalkül Dansitesinin Tek Bir Ölçümünün, Taş Bileşimi Öngörüsündeki Değeri ve Pratikte Kullanımı, İstanbul, 2018. Amaç: Üriner sistem taşları pek çok subtipten oluşmaktadır. Taşların kimyasal bileşiminin önceden bilinmesi, taşın kırılganlığının saptanması ve hastaya uygulanacak tedavinin ve profilaktik yaklaşımın belirlenmesinde anahtar faktördür. Bu sayede medikal tedavi alabilecek hasta grubunun belirlenebilmekte, bu hasta grubunun tekrarlayan görüntüleme işlemlerinden uzak durması ve geri ödeme kurumları tarafından yapılacak maliyetin azaltılması sağlanabilmektedir. Bu çalışma ile Hounsfield Unite (HU) değerlerine göre taş tipinin öngürülmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: 2013-2017 yılları arasında SBÜ İstanbul Bağcılar SUAM Üroloji Kliniğine başvuran ve ürolitiazis saptanan 18-70 yaşları arasındaki hastalardan, üriner sistem taş operasyonu geçiren ve çıkarılan taşlara biyokimyasal analiz yapılan 106 hastanın kontrastsız bilgisayarlı tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. İş istasyonunda bilgisayarlı tomografi görüntülerindeki kalküllerin dansite ölçümleri, kemik pencere ön ayarında, standart büyütme altında, kalkülün en dens yerinden yapılmıştır. Dansite ölçümü dışında, taş lokalizasyonu, en büyük çapı da saptanmıştır. Ölçülen değerler ile kalkülün kimyasal analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama,standart sapma) yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sarıkaya E., The Practical Usage And Importance of a Single Computed-Tomography Measurement of the Calculus Density in Predicting Stone Composition in Urolithiasis Patients, Istanbul,2018. Aim: Urinary tract stones include a great many subtypes. Knowing the chemical composition of a urinary tract stone is the key factor in determining its fragility and deciding upon both the prophylactic approach and the treatment to be applied. Also, with the help of this knowledge, one can determine which group of patients will receive medical treatment and prevent them from undergoing repeated imaging processes, thus helping to lessen the costs incurred by reimbursement institutions. This study aims to predict the types of stones according to Hounsfieldunit(HU) values. Materials and methods: The study involves the retrospective analysis of unenhanced computed tomography images of 106 patients selected from those with urolithiasis, aged 18-70, having been to Istanbul Bağcılar HARC (Health Application and Research Centre) Urology Clinic of University of Health Sciences between the years of 2013 and 2017; all of 106 patients had stone surgery, and the stones removedwere biochemically analysed. In this study, the density of calculi in computed tomography images is measured on the workstation at the densest part of calculi, with bone window setting and under standard magnification conditions. Apart from this measurement, stone localisation is carried out and the largest diameter is found. The results of chemical analysis of calculi and the values measuredare compared. Descriptive statistical methods (finding mean and standard deviation) are employed in assessing all the data, and additionally, the following methods are used for the specific conditions stated: one-way analysis of variance for intergroup comparisons, Tukey's multiple comparisons test for subgroup comparisons, and chi-square test for comparisons of qualitative data.