St segment yükselmesiz miyokard enfarktüsü nedeni ile takipli hastalarda başvuru sırasındaki kopeptin düzeyi ile syntax skoruarasındaki ilişki
The relationship between the copeptin level and syntaxscore at application of patients followed for non-st segment elevation
- Tez No: 501387
 - Danışmanlar: DR. BİRSEN GÜLKAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
C-terminal provazopressin (kopeptin), AKS tanısının doğrulanması ve prognoz tayinininde kullanılabilecek yeni bir belirteç olarak gündeme gelmiştir. Çalısmamızda ST segment yüksekliği olmayan miyokard enfarktüsü (NSTEMİ) tanılı hastalarda başvuru sırasındaki kopeptin düzeyi ile SX skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya NSTEMİ kriterlerine uyan 87 hasta alınmıştır. NSTEMI tanısı için hastalar EKG, hemogram, biyokimya, troponinin I ve ekokardiyografi ile değerlendirilmiştir. Her hastadan kopeptin değerlerinin incelenmesi için kan örnekleri alınmıştır ve ELISA kiti yoluyla ölçülmüştür. Tüm hastalara koroner anjiyografi yapılmıştır ve birbirinden bağımsız iki kardiyolog tarafından her arteriyel segment sistematik olarak değerlendirilip koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyeti SX skor sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastalar SX skoruna göre, düşük SX skorlu (≤22) ve orta-yüksek SX skorlu (>22) olarak sınıflandırıldı. Hastaların %66,7'sinde (n:58) düşük SX skoru ve %33,3'ünde (n:29) orta-yüksek SX skoru saptandı.
Özet (Çeviri)
C-terminal provazopressin (copeptin) is recently considered as a new marker which can be used in confirming the ACS diagnosis and determining the prognosis. This study purposed to evaluate the relationship between the copeptin level and SX score at the time of admission in patients which were diagnosed with Non-ST segment elevation myocardial infarction (NSTEMI).87 patients conforming to the NSTEMI criteria were included in the study. Patients were evaluated via EKG, hemogram, biochemistry, troponin I and echocardiography to diagnose NSTEMI. Blood samples of each patient were taken and measured with ELISA kit to evaluate the copeptin values. Each patient was subjected to the coronary angiography, and two independent cardiologists systematically evaluated each arterial segment along with the prevalence and severity of arterial disease based on the SX score system. Patients were sorted as those with low SX score (≤22) and mid-high SX score (>22). Of the patients, 66.7% (n:58) was determined with a low SX score and 33.3% (n:29) with a mid-high SX score. Median copeptin level (7.5 ng/ml vs.