Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniği'ne düşme şikayeti ile başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların düşme açısından risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of the risk factors for dropping of patients over 65 years old who applied with the complaint of dropping to Ankara Numune Training and Research Hospital Emergency Service Clinic
- Tez No: 501386
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Gökçek B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniği'ne düşme şikayeti ile başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların düşme açısından risk faktörlerinin araştırılması. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği. Uzmanlık Tezi, 2018. Çalışmamızda acil servise düşme şikayeti ile başvuran 65 yaş ve üzeri hastaları inceleyerek, düşme açısından risk faktörleri bulmayı amaçladık. Çalışmamızda hastaların yaş, cinsiyet, çalışma durumu, gelir varlığı, ekonomik durum, yaşanılan yerin özellikleri (kırsal/kentsel, daire tipi, apartman kat sayısı, asansör varlığı), eğitim durumu, medeni hal/yalnız yaşama durumu, sosyal güvence, mevsim, hava durumu, başvuru saati, düşme yeri, düşmeye sebep olan neden ve ortamdaki risk faktörleri, eski düşme öyküsü, alkol/sigara alışkanlıkları, komorbid patolojileri, ilaç kullanımları, eski operasyon öyküsü, alışveriş durumu, bağımlılık düzeyleri,yardımcı gereç kullanımı, travma bölgesi,yatış oranı ve yattığı klinik değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, bağımlılık, travma ve yatış oranına etki eden faktörler incelendi.Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 79,0±8,5 olup, %60,8'i kadındı. Hastaların %2,7'si aktif çalışmaktaydı. Hastaların gelir düzeyi en sık orta düzeydeydi. Hastaların %92,8'i kentte yaşadığı ve %87,6'sının yaşadığı yerin sabit olduğu saptandı. Hastaların en sık yaşam yerinin apartman dairesi olduğu, apartmanların ortalama kat sayısının 2,5±2,2 olduğu ve %39,6'sında asansör olduğu belirlendi. Hastaların en sık okuma yazma bilmeyen ve ilkokul mezunu olan grupta olduğu saptandı. Hastaların %43,6'sının evli olduğu, %15,2'sinin ise yalnız yaşadığı belirlendi. Hastaların %3,2'sinin sosyal güvencesi vardı. En sık başvuruların sonbahar (%36,4), güneşli (%48) ve 06:00-12:00 saatleri (%42,4) arasında olduğu saptandı. En sık düşme ev içinde olup, temel neden bir yerlere takılmaydı. Düşme için en sık risk dolap ve raf yüksekliğinin (%25,2) fazla olmasıydı. Hastaların %49,6'sında eski düşme öyküsü mevcuttu. Hastaların %7,6'sıalkol, %16,4'üsigara kullanmaktaydı. Hastaların %91,6'sında komorbid hastalık olduğu, %91,6 sürekli ilaç kullandığı ve %68,4'ünde eski cerrahi öyküsü mevcuttu. Hastaların % 60,4'ünün alışverişini başkasının yaptığı saptandı. Hastaların barthel puan ortalaması 82,6±24,2 olup; sıklıkla bağımsızlar (%44,4) idi. En yüksek bağımlılığın banyo yapımı ve merdiven çıkmada olduğu saptandı. Hastaların 18'i (%7,2) walker, 63'ü (%25,2) baston ve 85'i (%34) gözlük kullanmaktaydı. En sık lezyon YDT, takibende fraktürdü. Olguların %20'sinde femur fraktürü saptandı.Hastaların %31,2'sinin yatırıldığı ve en sık yatış yapılan bölümün ortopedi olduğu belirlendi.75 yaş altı hastaların çalışma sıklığı, kışın düşme sıklığı veev dışı düşme sıklığı daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gökçek B. Investigation of the risk factors for dropping of patients over 65 years old who applied with the complaint of dropping to Ankara Numune Training and Research Hospital Emergency Service Clinic. University of Health Sciences Ankara Numune Education and Research Hospital Family Medicine. Expertise Thesis, 2018. In our study, examining 65 years of age and older patients presenting to the emergency department with complaints fall, we aim to find risk factors for falls. In our study, the age, gender, working status, income status, economic status, living place characteristics (rural / urban, apartment type, number of apartment floors, elevator presence), education status, marital status / lonely living status, social security, alcoholism / smoking habits, comorbid pathologies, drug use, old operation story, shopping status, dependency levels, use of assistive devices, trauma zone, hospitalization, admission time, drop site, rate and placement were evaluated clinically. Factors affecting age, sex, dependency, trauma and admission rate were examined. The mean age of the patients in our study was 79.0 ± 8.5 and 60.8% were female. 2.7% of the patients were active. The income level of the patients was most moderate. It was determined that 92.8% of the patients were living in the city and 87.6% of them were living. It was determined that the most frequent living area of the patients was the apartment house, the average number of storeys was 2.5 ± 2.2 and the elevator was 39.6%. Patients were found to be the most frequent readers / primary school graduates. It was determined that 43.6% of the patients were married and 15.2% were living alone. 3.2% of the patients had social security. It was found that the most frequent applications were autumn (36.4%), sunny (48%) and 06: 00-12: 00 hours (42.4%). The most frequent falls were in the house, and the main reason why they were stuck somewhere. 49.6% of the patients had an old fall story. 7.6% of the patients were using alcohol, and 16.4% were smoking. 91.6% of the patients had comorbid disease, 91.6% had continuous drug use and 68.4% had old surgical history. It was determined that 60.4% of the patients had made the purchase of someone else. The mean Barthel score of the patients was 82.6 ± 24.2; were often independent (44.4%). The highest dependence was found to be bathing and stair climbing. 18 patients (7.2%) were using walkers, 63 (25.2%) walking sticks and 85 (34%) wearing glasses. The most frequent lesion was tD, followed by fracture. Femur fracture was detected in 20% of the cases. 31.2% of the patients were hospitalized and the most frequent hospitalization was orthopedic. The incidence of under-75-year-old patients was higher in winter than in winter.