Postmenopozal hastalarda trombosit hacmi,trombosit/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranlarının vücut kitle indeksine göre karşılaştırılması ve bu sonuçların kardiyovasküler risk ve sıcak basması üzerine etkileri
Comparison of platelet volume, platelet / lymphocyte and neutrophil / lymphocyte ratios according to body mass index in postmenopausal patients and the effects of these results on cardiovascular risk and hot flush
  1. Tez No: 501401
  2. Yazar: MEHMET ALİCAN SAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızın amacı, menopozdaki hastaları vücut kitle indeksi 30 üstü ve altı olarak iki gruba ayırarak, sıcak basması ile ilişkisi incelenmesi ve her iki grubun trombosit hacmi, nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranlarının kardiyovasküler risk üzerine öngörülebilir parametreler olup olmadığının değerlendirilmesidir.Bu çalışma Kasım 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında polikliniğe rutin menapozal tetkiklerini yaptırmaya gelen toplamda 158 tane hasta dahil edilmiştir. Hastalar, en az iki yıldır menapozda olan, kayıtlarda LDL kolesterol paneli, hemogram paneli ve vücut kitle indeksleri kaydedilmiştir. Hastalara menapozal rutin kan tetkiklerine ek olarak karotis intima media kalınlığı ölçülmesi için boyundan non-invaziv ultrasound yapılmıştır. Hastaların demografik bilgileri ve jinekolojik öyküleri alındıktan sonra vücut kitle indeksleri, hemogram sonuçlarındaki NLO, PLO, Hb değerleri ve biyokimya sonuçlarındaki trigliserit, LDL kolesterol düzeyleri kaydedilmiştir. Vücut Kitle İndekslerine göre hastalar 30 üstü ve altı olarak iki gruba ayrılmış, her iki grubun trombosit hacmi ve nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranlarının trigliserit, LDL kolesterol, karotis intima-media kalınlığı ve sıcak basması ile ilişkisi incelenmiştir.Bu çalışma Kasım 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında polikliniğe rutin menapozal tetkiklerini yaptırmaya gelen toplamda 158 tane hasta dahil edilmiştir. Hastalar, en az iki yıldır menapozda olan, kayıtlarda LDL kolesterol paneli, hemogram paneli ve vücut kitle indeksleri kaydedilmiştir. Hastalara menapozal rutin kan tetkiklerine ek olarak karotis intima media kalınlığı ölçülmesi için boyundan non-invaziv ultrasound yapılmıştır. Hastaların demografik bilgileri ve jinekolojik öyküleri alındıktan sonra vücut kitle indeksleri, hemogram sonuçlarındaki NLO, PLO, Hb değerleri ve biyokimya sonuçlarındaki trigliserit, LDL kolesterol düzeyleri kaydedilmiştir. Vücut Kitle İndekslerine göre hastalar 30 üstü ve altı olarak iki gruba ayrılmış, her iki grubun trombosit hacmi ve nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranlarının trigliserit, LDL kolesterol, karotis intima-media kalınlığı ve sıcak basması ile ilişkisi incelenmiştir.Bu çalışma Kasım 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında polikliniğe rutin menapozal tetkiklerini yaptırmaya gelen toplamda 158 tane hasta dahil edilmiştir. Hastalar, en az iki yıldır menapozda olan, kayıtlarda LDL kolesterol paneli, hemogram paneli ve vücut kitle indeksleri kaydedilmiştir. Hastalara menapozal rutin kan tetkiklerine ek olarak karotis intima media kalınlığı ölçülmesi için boyundan non-invaziv ultrasound yapılmıştır. Hastaların demografik bilgileri ve jinekolojik öyküleri alındıktan sonra vücut kitle indeksleri, hemogram sonuçlarındaki NLO, PLO, Hb değerleri ve biyokimya sonuçlarındaki trigliserit, LDL kolesterol düzeyleri kaydedilmiştir. Vücut Kitle İndekslerine göre hastalar 30 üstü ve altı olarak iki gruba ayrılmış, her iki grubun trombosit hacmi ve nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranlarının trigliserit, LDL kolesterol, karotis intima-media kalınlığı ve sıcak basması ile ilişkisi incelenmiştir. Hastaların vücut kitle indeksi sınıflarına göre lenfosit düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-2,590;p=0,010). Vücut kitle indeksi sınıfı >30 olan hastaların lenfosit düzeyleri, 30 olan hastaların trombosit/lenfosit oranları, 30 olan hastaların trigliserit düzeyleri, 30 olan hastaların LDL kolesterol düzeyleri, 30 olan hastaların total kolesterol düzeyleri, 30 olan hastaların sağ karotis intima media kalınlığı, 30 olan hastaların sol karotis intima media kalınlığı,
Özet (Çeviri)
Menopausal patients were divided into two groups with a body mass index of over 30 and under six, and the relationship between hot press and assessment of whether platelet volume, neutrophil / lymphocyte, platelet / lymphocyte ratio of both groups were predictable parameters for cardiovascular risk. This study included a total of 158 patients who underwent routine menopausal surveys in polyclinics between November 2017 and February 2018. Patients were enrolled with LDL cholesterol panel, hemogram panel and body mass indexes recorded for at least two years in menopause. In addition to routine menopausal routine blood tests, non-invasive neck ultrasonography was performed to measure carotid intima media thickness. After demographic information and gynecologic history of the patients were taken, body mass index, triglyceride, and LDL cholesterol levels were recorded in NLO, PLO, Hb values and biochemical results in hemogram results. According to Body Mass Indexes, patients were divided into two groups as above and below 30, and the relation between platelet volume and neutrophil / lymphocyte, platelet / lymphocyte ratio of triglyceride, LDL cholesterol, carotid intima-media thickness and hot pressure of both groups was examined. There was a statistically significant difference in lymphocyte levels according to the body mass index classes of the patients (Z = -2,590, p = 0,010). Lymphocyte levels in patients with a body mass index class> 30 are statistically significantly higher than those with a 30 are statistically significantly lower than those with 30 were statistically significantly higher than those with 30 were statistically significantly higher than those in the 30 were statistically significantly higher than those in 30 is statistically significantly higher than those of 30 had statistically significantly higher thickness of left carotid intima media than those with