D vitamini eksikliğinin total tiroidektomi sonrası hipokalsemi riski üzerine etkisi
The role of vitamin d deficiency in risk of hypocalcemia after total thyroidectomy
  1. Tez No: 501410
  2. Yazar: SERHAT MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Hipokalsemi tiroidektomi ameliyatları sonrası en sık karşılaşılan komplikasyondur. Bu çalışmada amacımız total tiroidektomi sonrası gelişen hipokalsemi ve serum D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal–Metod: Retrospektif olarak planlanan klinik araştırmada total tiroidektomi uygulanan 89 ardışık hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar preoperatif D vitamin düzeylerine göre 2 gruba ayrıldı. Grup 1 (n = 63) ; preoperatif 25-OH D vit. seviyesi ≤ 20 ng/ml olanlar, grup 2 (n = 26) ise preoperatif 25-OH D vit. seviyesi 20 ng/ml'nin üzerinde olan hastalar olarak oluşturuldu. Gruplar yaş, preoperatif ve postoperatif düzeltilmiş kalsiyum ve PTH düzeylerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm hastalar değerlendirildiğinde ortalama yaş 47.8 ± 14.1 olarak bulundu. Kadın / erkek oranı 70/19 (1/3.68) olarak saptandı. Ameliyat öncesi ortalama PTH değeri 54.8±22.6 pg/ml, ameliyat sonrası ortalama PTH değeri 30±19 pg/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypocalcemia is the most frequent complication after thyroidectomy. We aimed to compare the impact of serum vitamin D level in postoperative hypocalcemia after total thyroidectomy. Material – Method: 89 consecutive patients which underwent total thyroidectomy were included in this retrospective study. Patients were divided into 2 groups according to preoperative vitamin D levels. In group 1 (n = 63) preoperative 25-OH vitamin D level is < 20 ng / ml, in group 2 ( n = 26) preoperative 25-OH vitamin D level is above 20 ng / ml . Groups were compared according to their age, preoperative and postoperative corrected calcium and PTH levels . Results: The mean age was found 47.8 ± 14.1 and Male / female ratio of is 70/19 (1 / 3.68) in the whole group of patients. The mean preoperative PTH values was 54.8 ± 22.6 pg / mL and the mean postoperative PTH value was 30 ± 19 pg / ml. Postoperatively PTH values were significantly lower than preoperative PTH levels (p < 0.0001). Preoperative mean corrected calcium level is 9.3 ± 0.4 mg / dL and postoperative corrected calcium level is 8.6 ± 0.6 mg / dl.