Böbrek biyopsisi yapılan hastalarda biyopsi anındaki ortalama trombosit hacmi ve nötrofil lenfosit oranının biyopsi sonucu ile ilişkisi
The relationship between average platelet volume and neutrophil lymphocyte ratio at the time of biopsy and biopsy result in patients performed kidney biopsy
- Tez No: 766216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Denetim ve İç Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek biyopsisi, renal parankimal hastalıkların tanısı, tedavi modalitesinin belirlenmesi, prognozun belirlenmesinde kullanılan, böbrek parankiminden örnek elde etmek için kullanılan girişimsel bir işlemdir. Günümüzde çoğu renal parankimal hastalığın tanısını koymada böbrek biyopsisi altın standart olarak kabul edilmektedir. Nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi değerleri günümüzde yakın zamanda değer gören akut inflamasyon markerları olarak göze çarpmaktadır. Bu çalışmada hastaların böbrek biyopsisi öncesinde alınan tam kan sayımlarındaki nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi değerleri ile hastaların böbrek biyopsisi patoloji sonuçları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada S.B.Ü. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde 01.01.2015-15.04.2022 yılları arasında 18 yaş üstündeki hastalara yapılan böbrek biyopsileri geriye dönük incelenmiş olup, HBYS'den ve hasta dosyalarından verileri toplanan hastalarla yapıldı. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Çalışmaya böbrek biyopsisi yapılmış, böbrek biyopsisinden en geç bir hafta öncesinde tam kan sayımı yapılmış, 18 yaş ve üzerinde hastalar dahil edildi..Hastaların verileri toplandıktan sonra hastalar böbrek biyopsisi patoloji sonuçları,idrar kantitatif proteinüri ölçümleri ve eGFR değerlerine göre gruplandırılarak, grupların nötrofil lenfosit oranı, ortalama trombosit hacmi ve diğer parametreler ile olan ilişkileri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza n:347 hasta dahil edildi. Hastaların %49.3'ü (n:171) kadın, %50.7'si (n:176) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 48 yıl (19-85) olarak görüldü . Hastaların ortalama WBC değeri 8340/mikroL(1690-29830), ortalama NLR değeri 2,867 (0,45-24,39),ortalama MPV değeri 9,9 fL(3,4-13,60) olarak görüldü. Hastalar eGFR değerlerine göre eGFR < 60 ml/dk/1.73m2 (n=167) ve eGFR ≥ 60 ml/dk/1.73m2 (n=180) olarak iki gruba ayrıldı.. eGFR < 60 ml/dk/1.73m2 olan hasta grubunda NLR ve CRP değerleri, eGFR ≥ 60 ml/dk/1.73m2 olan hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı xii seviyede daha yüksek izlendi (hepsi için ,p3.5 gr/gün(n=128) proteinürisi olan hasta grupları olarak ayrıldı. Proteinüriye göre yapılan üç hasta grubunda nötrofil lenfosit oranı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı(p:0,9). Proteinüriye göre hastalar nefrotik düzeyde(≥3.5 gr/gün) ve non-nefrotik düzeyde(
Özet (Çeviri)
Objective: Kidney biopsy is an interventional procedure used to diagnose renal parenchymal diseases, determine the treatment modality, determine the prognosis, and obtain a sample from the kidney parenchyma. Currently, kidney biopsy is considered the gold standard for diagnosing most renal parenchymal diseases. Neutrophil-lymphocyte ratio and mean platelet volume values stand out as acute inflammation markers that have gained value recently. In this study, we aimed to evaluate whether there is a significant relationship between the neutrophil lymphocyte ratio and mean platelet volume values in the complete blood counts taken before the kidney biopsy and the pathology results of the patients' kidney biopsy. Materials and Methods: In this study, S.B.Ü. Renal biopsies performed on patients over the age of 18 between 01.012015 and 15.04.2022 in Ankara Training and Research Hospital Nephrology Clinic were retrospectively analyzed and were performed with patients whose data were collected from HBYS and patient files. The study was planned retrospectively. Patients aged 18 years and older, who had a kidney biopsy and had a complete blood count at least one week before the kidney biopsy, were included in the study, mean platelet volume and relations with other parameters were examined. Results: N:347 patients were included in our study. 49.3% (n: 171) of the patients were female and 50.7% (n: 176) were male. The mean age of the patients was 48 years (19-85). The mean WBC value of the patients was 8340/microL(1690-29830), the mean NLR value was 2.867 (0.45-24.39), and the mean MPV value was 9.9 fL (3.4-13.60). The patients were divided into two groups according to their eGFR values as eGFR < 60 ml/min/1.73m2 (n=167) and eGFR ≥ 60 ml/min/1.73m2 (n=180). The patient with eGFR < 60 ml/min/1.73m2 NLR and CRP values in the group were statistically significantly higher than the patient group with eGFR ≥ 60 ml/min/1.73m2 xiv (p3.5 g/day (n=128) according to proteinuria level. Left. No statistically significant difference was found in terms of neutrophil-lymphocyte ratio in the three patient groups performed according to proteinuria (p:0.9). When the patients were divided into two groups according to proteinuria as those with nephrotic level (≥3.5 g/day) and non-nephrotic level (