Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş kalp yetersizliği ile epikardiyal yağ dokusu arasındaki ilişki
The relation between heart failure with preserved ejection fraction and epicardial fat tissue
  1. Tez No: 501413
  2. Yazar: KENAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT AYDİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Epikardial yağ dokusu (EYD) viseral yağ dokusunun kalp etrafında depolanmış özel şeklidir. Kalp hastalıkları ve metabolik hastalıklarla ilişkisi kanıtlanmıştır. EYD ile obezite, metabolik sendrom, diyabet, hipertansiyon, gibi korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (KEF-KY) için risk faktörü oluşturan hastalıklarla ilişkisi olduğundan, EYD'nin, KEF–KY'yi öngörmede önemini araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2013 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi'ne başvuran 50-80 yaş aralığındaki hastalardan; kalp yetersizliği(KY) tanısı ile kardiyoloji yoğun bakım ünitesinde yatan 30 hasta KY grubunu, kardiyoloji polikliniğine kardiyovasküler risk faktörleri olup kalp yetersizliği semptomları ile başvuran 30 hasta da kontrol grubu olarak seçildi. Demografik ve klinik özellikler açısından benzer özellikli gruplar oluşturulmaya çalışıldı. Çalışmaya alınan hasta grubundaki hastalar, Avrupa Kardiyoloji Derneği 2012 kalp yetersizliği kılavuzundaki tanı kriterlerine göre belirlendi. EYD ekokardiyografi (GE Vivid S6) cihazı kullanılarak parasternal uzun akstan ölçüldü. EYD iki grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Epicardial fat tissue (EFT) is a special form of visceral fat surrounding the heart. It is associated with heart and metabolic diseases. EFT is associated with HFPEF risk factors like obesity, metabolic syndrome, hypertension, diabetes. So in this study we searched the importance of EFT as a predictor of HFPEF. Material and methods: We chose the patients between 50-80 ages who were admitted to Dicle University Medicine Faculty Heart Hospital between November 2013 and August 2014. Heart failure gruop was 30 patients who were admitted to cardiac intensive care unit, control group was 30 patients who were admitted to cardiology policlinics. We care about patients demografic and clinical features to be similar. HF patients diagnosed according to European Cardiology Society 2012 Heart failure guideline. EFT was measured with transthorasic parasternal long axis with Echocardiography device (GE Vivid S6). We compare EFT between the two groups.