18+0-23+6. gebelik haftalarında fetal nazal kemik uzunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of fetal nasal bone length between 18+0-23+6. gestational week
  1. Tez No: 501412
  2. Yazar: ALİ KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Etnik farklılıklar ve kromozomal anomalilerle ilişkisi bildirilen fetal nazal kemik uzunluğunun Türk popülasyonunda 18+0-23+6. gebelik haftaları arasındaki nomogramlarının oluşturulması. Materyal ve Metod: Çalışmada Ocak 2009 - Eylül 2014 tarihleri arasında, 18+0-23+6 gebelik haftalarında, US bulguları normal olan ve doğum sonrası anomali saptanmayan 2653 fetus retrospektif olarak değerlendirildi. Detaylı fetal anomali taraması yapılan her fetusun BPD, HC, AC, FL, NK uzunluğu ve ortalama GH kaydedildi. NK uzunlukları ile GH, BPD, HC, AC ve FL arasında regresyon analizi yapıldı. Her gebelik haftası için 5-10-25-50-75-90-95. persantilleri içeren referans değerler oluşturuldu. Bulgular:. Çalışmaya dahil edilen 2626 gebenin 27'sinda ikiz gebelik saptandı. Gebelerin yaşları 17-46 arasında olup ortalama yaş 30,02 ±5,78 idi. 18., 19., 20, 21., 22. ve 23. gebelik haftalarında sırasıyla 159, 214, 528, 599, 563 ve 583 fetus mevcuttu. Gebelik haftası 18, 19, 20, 21, 22, 23 olan fetuslarda ortalama nazal kemik uzunluğu sırasıyla 5.5 ±0.85, 6.3±0.83, 6.6±0.81, 6.9±1, 7.1±0.86,7.6±0.89 (minimum 4 mm ve maksimum 10.1 mm) olarak bulundu. Fetuslarda, 18+0- 23+6. gebelik haftalarında NK uzunlukları GH, BPD, HC, AC ve FL artışı ile lineer olarak arttı. Regresyon analizinde fetal nazal kemik uzunluğu gebelik haftası ile anlamlı korele bulundu [NK=1,618 +0,406 x GH, R=0,623, R2=0,40, p< 0,001]. Ayrıca nazal kemik uzunluğu BPD [NK=1,591 +0,402 x BPD, R=0,606, R2=0,39, p< 0,001], HC [NK=1,665 +0,406 x HC, R=0,620, R2=0,41, p< 0,001], AC [NK=1,796 +0,411 x AC, R=0,609, R2=0,40, p< 0,001] ve FL [NK=1,618 +0,406 x FL, R=0,608, R2=0,40, p< 0,001] ile de anlamlı korele bulundu. Sonuç: Çalışmamızda bölgemize ait 18+0-23+6. gebelik haftalarında sağlıklı fetuslarda nazal kemik uzunluğu nomogramları oluşturduk. Bu referans değerlerin, prenatal taramada nazal kemik hipoplazisi tanısında kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ethnic differences and relationship between chromosomal abnormalities were reported in fetal nasal bone length. In this study, we aimed to establish the nomograms of fetal nasal bone length in the Turkish population between 18+0-23+6 gestational weeks. Materials and Methods: In this study, 2653 fetus who were in 18+0-23+6 gestational weeks, had normal US findings and had not postnatal anomaly were retrospectively evaluated between January 2009 and September 2014. After detailed fetal anomaly scan, biparietal diameter (BPD), head circumference (HC), abdominal circumference (AC), femur length (FL), nasal bone (NB) length and mean gestational weeks (GW) of each fetus were recorded. Regression analyses were performed between NB length and GW, BPD, HC, AC, FL. The reference values in 5-10-25-50-75-90-95. percentiles were established for each gestational week. Results: In this study, 27 twin pregnancies were detected in the 2626 pregnant women (age range, 17–46 years; mean age, 30,02 ±5,78 years) and 159, 214, 528, 599, 563, 583 fetuses were evaluated in 18, 19, 20, 21, 22, 23 gestational weeks, respectively. The mean nasal bone length was 5.5 ± 0.85, 6.3 ± 0.83, 6.6 ± 0.81, 6.9 ± 1, 7.1 ± 0.86, 7.6 ± 0.89 (minimum 4 mm and maximum 10.1 mm) in 18, 19, 20, 21, 22, 23 gestational weeks, respectively. NB length was increased linearly consistent with GH, BPD, HC, AC and FL during 18+0-23+6 gestational weeks. In regression analysis, the fetal NB length were significantly correlated with GW [NBL=1,618 +0,406 x GW, R=0,623, R2=0,40, p< 0,001]. Also, NB length were significantly correlated with BPD [NBL=1,591 +0,402 x BPD, R=0,606, R2=0,39, p< 0,001], HC [NBL=1,665 +0,406 x HC, R=0,620, R2=0,41, p< 0,001], AC [NBL=1,796 +0,411 x AC, R=0,609, R2=0,40, p< 0,001] and FL [NBL=1,618 +0,406 x FL, R=0,608, R2=0,40, p< 0,001]. Result: In our study, we established the nasal bone length nomogram in healthy fetuses for our region between 18+0-23+6 gestational weeks. We think that this reference values can be used for diagnosis of nasal bone hypoplasia in prenatal screening.