Sosyal yardımların yönetilmesi: Kahramanmaraş örneği
The management of social assistances: The case of Kahramanmaras province
- Tez No: 501429
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kahramanmaraş ilinde kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülmekte olan sosyal yardım faaliyetlerinin işleyişinin incelendiği bu çalışmada, yardımların kentte yaşayan Suriyeli aileler dâhil olmak üzere yoksulların ihtiyaçlarına ne kadar cevap verdiği hususu, sosyal yardım çalışanlarının ve sosyal yardım faydalanıcılarının görüşlerine başvurularak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 91'i kamu kurumlarında ve 49'u sivil toplum kuruluşlarında görevli toplam 140 çalışan/gönüllü ile 77 sosyal yardım faydalanıcısı olmak üzere toplam 217 kişiye anket uygulanmıştır. Kamu kurumlarında çeşitli düzeyde yönetici konumunda olan 4 kişi, sivil toplum kuruluşlarında çeşitli düzeylerde yönetici konumunda olan 3 kişi ve sosyal yardım faydalanıcısı 20 kişi olmak üzere toplam 27 kişiyle sosyal yardım uygulamalarına ilişkin derinlemesine bilgi almak amacıyla yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Ayrıca hem sosyal yardım kurumları ve çalışanları hem de sosyal yardımdan faydalanan bireyler gözlemlenerek ilk elden veri elde edilmek istenmiştir. Araştırma neticesinde sosyal yardımların ve faydalanıcıların elde ettiği gelirin ihtiyaçları karşılamaya yetmediği; eğitimsizliğin ve tembelliğin yoksulluğun öne çıkan nedenleri arasında yer aldığı; yoksulluğa yüklenen anlamlar arasında parasızlığın, çaresizliğin ve mutsuzluğun ön plana çıktığı; mahcubiyet, üzüntü ve incinmişlik duygularının sosyal yardım faydalanıcıları arasında yaygın olduğu ve çalışanlara yönelik memnuniyet duygularının ön planda olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca; halihazırda kamu-STK işbirliğinin orta düzeyde olduğu ve bu işbirliğinin geliştirilmesinin yoksulluğun çözümüne önemli katkısı olacağına ilişkin büyük bir inancın var olduğu; bireysel istek ve çabanın yoksulluktan kurtulmada çok önemli olduğu; işsizlik sorununun yanında iş beğenmeme sorununun da var olduğu; hem istihdamın artırılması hem de eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinin sosyal yardım alan birey sayısında düşüşü sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the functioning of social assistance activities carried out by public institutions and non-governmental organizations in Kahramanmaraş province has been examined. In order to figure out how these assistances have responded to the needs of the poor, including the Syrian families living in the city, the views of social workers and social assistance beneficiaries are used. Within the scope of the study, a total of 217 people were surveyed, of which 91 were from public institutions and 49 from non-governmental organizations - a total of 140 employees/volunteer - and 77 social benefit beneficiaries. A semi-structured interview was conducted in order to obtain in-depth information on the social assistance provided by a total of 27 people, 4 persons in various positions in public institutions, 3 persons in administrative positions at various levels in civil society organizations and 20 persons in social assistance beneficiaries. It is also desired to obtain data from the first hand by observing both social assistance institutions and employees as well as individuals benefiting from social assistance. The results showed that social assistances and income that is obtained by the beneficiaries are not enough to meet their needs. The lack of education and laziness are among the leading causes of poverty. According to the results, lack of money, desperation and unhappiness are among main attributed meanings to the poverty. The results also showed that the feelings of sadness and hurt feelings are widespread among social benefit beneficiaries and the satisfaction of employees is preliminary. The study also indicates that the public-NGO cooperation is already at a moderate level and that the development of this cooperation is a significant contribution to the solution of poverty; individual desire and effort is very important in getting rid of poverty; there is also a problem of dislike of work besides the problem of unemployment; both increase in employment and education, and awareness activities would lead to a decrease in the number of individuals receiving social assistances.