Melatonin takviyesinin gojiberry meyvesi ile etkisinin incelenmesi
The investigation of a supplement melatonins' effect with goji berry fruit
  1. Tez No: 501487
  2. Yazar: ZÜLKÜF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Amaç: Pineal bez hormonu melatonin (MLT), sağlıklı hücrelerde antioksidan ve antiapoptotik etkilere sahiptir. Buna zıt olarak MLT, birçok kanser tipinde antiproliferatif, antianjiogenik ve immünomodülatör etkilerinin yanında prooksidan etki gösterir. Geleneksel Çin besin takviyesi Goji berry (GB), antiproliferatif ve antiapoptotik etkileri ile lösemi dâhil kanserde terapotik ya da yardımcı bir ajandır. Bu çalışmanın amacı, GB ile kombine edildiğinde MLT etkilerini ve bunun altında yatan mekanizmayı kültürde kronik myeloid lösemi hücrelerinde araştırmaktı. Materyal ve metod: GB meyve özütleri, hücre kültüründe tek başına ve MLT ile birlikte K562 lösemi hücrelerine 72 saat boyunca uygulandı. Bunların etkileri hücre sayısı ve canlılığı, apoptotik indeks ve hücre döngüsü analizi (akan hücre ölçer), apoptotik (Kaspazlar-3,8,9; bax) ve antiapoptotik (bcl-2) protein seviyeleri (ELIZA) ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Melatonin (MLT), a pineal hormone, possesses potent antioxidant and antiapoptotic actions in healthy cells. In contrast to this, M shows pro-oxidant effect as well as antiproliferative, antiangiogenic, and immunomodulatory effect in many cancer types. A traditional Chinese dietary supplement as Goji berry (GB) with an anti-proliferative and an anti-apoptotic effects is a therapeutic or an adjuvan agent for cancer including leukemia. The aim of the study was to investigate the effect of MLT in combination with GB and the underlying mechanism of their effect at chronic myeloid leukemia cells in vitro. Materials and methods: The extracts of GB in single and in combination with MLT were applied to K562 leukemia cells for 72 h. Their effects were evaluated by cell number and viability, apoptotic index and cell cycle analysis (flow cytometry), the levels of apoptotic (Caspases-3,8,9; bax) and antiapoptotik (bcl-2) proteins (ELISA).