City marketing and branding: Emphasize on the city of Izmir
Şehir pazarlaması ve markalaşması: İzmir uygulaması
- Tez No: 501506
- Danışmanlar: PROF. İGE PIRNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde rekabet olgusu artık sadece ürün piyasası ve şirketler bazında değil, şehirler ve ülkelerde arasında da gittikçe önemi artan bir konu haline gelmiştir. İnternet, sosyal medya, bilişim teknolojilerinde ve ulaşımda hızlı gelişme, bireylerin gelir düzeylerindeki artış, insanların daha çok seyahat yapma eğilimini doğurmuştur. Bu eğilim şehirlerin ve ülkelerin kendilerini ziyaretçiler için daha çok tercih edilir bir destinasyon olarak pazarlama yollarını aramaya teşvik etmiştir. Bir pazarlama unsuru olarak“Markalaşma”olgusu şehirlerin ve ülkelerin gündemine girmiştir. Şehirler veya ülkeler, marka olmalarını sağlayacak özelliklerini tespit edip, bunlardan faydalanma yoluna gitmişlerdir. Bu çalışmada kentlerin markalaşma süreci ve başarılı marka kent örnekleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve İzmir'in uluslararası arenada marka bir kent olabilmesi için hangi özelliklerinin öne çıkarılması gerektiği, anket uygulaması yardımıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently competition phenemon has become increasingly an important issue not just for product market and companies but also for cities and countries. The rapid development in internet,social media,information Technologies and accessibility and increase in the income levels of individuals cause individuals to be inclined to travelling more. This inclination has caused cities or countries to seek for marketing ways to market themselves as more preferable destination for visitors.“Branding”phenomenon is put on the agenda by the countries and cities as a marketing option. Cities or countries have tried to identify their attributions which are likely to make them a brand and benefited from them in the branding process. In this study, the branding process of a cities/countries and successful brand cities were analyzed and it was tried to be answered the question of“What are the features of İzmir that should be emphasized to make İzmir appealing on the global agenda?”by the assistance of a survey implementation. This survey is a part of the research made on the subject of“Development of İzmir Brand Identity”