MRI'ları normal olan dirençli epilepsi hastalarının serum otoantikorlarının düzeyinin analizi
The analysis of sera autoantibodies levels in refractory epilepsy patients with normal MRI
  1. Tez No: 501511
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZEN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Son yıllarda patogenezdeki rolü tam olarak aydınlatılamamakla birlikte pek çok nörolojik hastalıkta nöronal otoantikorlar tespit edilmiştir. Bu bağlamda, antiepileptik ilaç tedavisine (AEİ) dirençli epilepsi hastalarında otoimmün epilepsi kavramı dikkati çekmektedir. Bu çalışmada, beyin manyetik rezonans görüntülemesi (magnetic resonance imaging-MRI) normal olan, dirençli nöbetlerle seyreden hastalarda nöronal antikorların varlığını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Ocak 2015 ve Kasım 2016 tarihleri arasında epilepsi polikliniğimizde takipli, MRI'ları normal olan ilaca dirençli epilepsi hastaları çalışmaya alındı. Anti-GAD, anti-VGKC ve VGKC kompleks antijenleri (LGI1 ve Caspr2), anti-NMDAR, anti-GABAR ve anti-AMPAR antikorları tüm serum örneklerinde incelendi. Antikor ölçümü için immünfloresan, RIA ve ELISA metodları kullanıldı. Hastaların klinik, laboratuvar ve EEG bulguları kaydedildi. Otoantikoru pozitif ve negatif grupların özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Yirmi yedisi (54%) kadın, 23'ü (46%) erkek olan 50 hasta ve 50 tane de sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların ortalama yaşı 30,54±9,41 yıl idi. Otuz yedi hastada (%74) fokal, 7 hastada (%14) jeneralize ve 6 hastada (%12) jeneralize- fokal ayrımı yapılamayan epilepsi tanısı mevcuttu. Sekiz hastada (%16) nöronal antikorlar pozitif saptandı. Bir hastada anti-GAD antikoru ve 7 hastada anti-VGKC antikor pozitifliği mevcuttu. Antikor pozitif grupta psikiyatrik hastalık, febril konvülziyon ve status epileptikus daha yüksek oranda olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Bununla birlikte, anti-VGKC antikor pozitif hastalarda hipotiroidi ve depresyon varlığı istatistiksel olarak daha anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: Son yıllarda yapılan çalışmalar, otoimmün etyolojisi olan epilepsili hastaların AEİ tedavisine daha dirençli olduğunu göstermiştir. Ancak çalışmamızda, MRI'ları normal olan ilaca dirençli epilepsi hastalarında anlamlı olmayan düzeyde nöronal otoantikor yüksekliği bulunmuş olup, MRI'ları normal olan hastalar için bu bilgiyi destekler sonuçlara ulaşılamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Over recent years, it has been detected that neuronal autoantibodies were associated with many neurological disorders despite of the pathogenesis is unclear. In this context, the concept of autoimmune epilepsy draws attention in patients with epilepsy resistant to antiepileptic drugs (AEDs). In this study, our aim was to investigate the presence of neuronal antibodies in epilepsy patients with refractory seizures with normal brain magnetic resonance imaging (MRI). Material and Method: Patients with drug-resistant epilepsy who had normal MRI, who followed in our epilepsy clinic between January 2015 and October 2016 were included in the study. Anti-GAD, anti-VGKC and VGKC complex antigens (LGI1 and Caspr2), anti-NMDAR, AMPAR and GABAR antibodies were analyzed in all serum samples. Immunofluorescence, RIA or ELISA methods were used for measurement of antibodies. Clinical, laboratory findings and EEG of the patients were recorded. The characteristics of the autoantibody positive and negative groups were compared. Results: Out of 50 patients, 27 (54%) were female and 23 (46%) were male (46%), and 50 healty volunteers were included in this study. The mean age of the patients was 30,54±9,41 years. Thirty seven of the patients (74%) were diagnosed focal and 7 of them (14%) were diagnosed generalized epilepsy. Other 6 patients (12%) could not be classified as having either generalized or focal epilepsy. Neuronal antibodies were positive in eight (%16) patients. One patient had anti-GAD antibody positivity and 7 patients had anti-VGKC antibody positivity. Although the percentage was higher in the antibody-positive group, there was no significant difference between the groups in terms of the results such as psychiatric disease, febrile convulsion, status epilepticus. However, the presence of depression and hypothyroidism were statistically significantly higher in anti-VGKC antibody-positive patients. Conclusion: Recent studies have shown that epileptic patients with autoimmune etiology are more resistant to treatment. However, in our study, there was no significant increase in neuronal autoantibody levels in patients with epilepsy resistant to drugs who had normal MRI, and the results that can support this knowledge have not been reached.