Özel hastanelerde çağdaş yönetim anlayışı üzerine bir çalışma
Modern management approach in hospitals – a study
  1. Tez No: 501521
  2. Yazar: MESUT BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özel hastaneler arasında artan rekabet koşulları sebebi ile daha profesyonel şekilde yönetilen, sürdürülebilen büyümeyi sağlayan, kaliteye, hasta çalışan memnuniyetine önem veren, kurumsallaşan, pazarlama faaliyetlerini iyi yapan, kısacası çağdaş bir şekilde yönetilen hastaneler ayakta kalmaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hasta ve hastane kavramları açıklanmakta, hastanelerin yapıları, özellikleri, amaçları, örgüt yapıları, sınıflandırılması, hastaların hastane seçimini etkileyen faktörler anlatılmaktadır. İkinci bölümde sağlık kavramı, sağlık hizmetlerinin sınıflandırılması, sağlık hizmetlerinin özellikleri ve sağlık sistemi konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde yönetim ve hastane yönetimi, Hastane ve sağlık yönetiminin tarihsel gelişimi, Dünya'da ve Türkiye' de hastane ve sağlık yönetimi, hastanelerde geleneksel ve çağdaş yönetim anlayışı konularına değinilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın amacı, yöntemi, modeli, evren ve örneklemi, veri toplama araçları, verilerin analizi, bulgulara yer verilmiş, maddelerin SPSS 20 programında değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing competition conditions among private hospitals; the hospitals managed in a more professional manner, showing sustainable growth, giving importance to quality and satisfaction of patient and employee, institutionally organizing and marketing their activities well in modern way are survivable. This study consists of four parts. In the first part, the concepts of patients and hospitals are explained. Structures of hospitals, characteristics, aims, organizational structures, classification, factors affecting hospital selection of patients are explained. In the second part, the concept of health, the classification of health services, the characteristics of health services and the health system are explained. In the third part, traditional and modern management understanding has been discussed about management and hospital management, historical aspects regarding development of hospital and health management, hospital and health management in Turkey as well as in the world, The final part comprises the purpose, methodology, model, universe and sampling of the research, data collection tools and analysis and findings. Evaluation of the materials has been done using SPSS 20 program.