Sağlık personelinin iş/aile çatışmalarının ruh sağlığına etkisi: Duygusal zekanın aracılık rolü
The effect of work / family conflicts of healthcare staff on mental health:The mediating role of emotional intelligence
- Tez No: 501559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada bireyin iş/aile çatışmalarının ruh sağlığına olan etkisi ve bu etkide duygusal zekânın aracılık rolü incelenmiştir. İş ve aile hayatı bireyin yaşamının önemli bir kısmını oluşturan iki önemli yaşam alanıdır. Gerek iş ve aile yaşamının gerektirdikleri gerekse bireyin yeterli zaman, enerji ve kaynağa sahip olmaması bireyin iş/aile çatışması yaşamasına neden olmaktadır.Özelikle değişen toplumsal yapıyla birlikte kadınların çalışma hayatı içerisinde daha fazla yer alması, iş yaşamında da çalışanlardan beklentilerin artması iş/aile çatışmalarını kaçınılmaz kılmıştır. Araştırmada iş/aile çatışması, duygusal zekâ ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiler ve etkiler, ayrıca duygusal zekânın aracılık rolü değerlendirilmiştir. Araştırma Ankara ilinde bulunan birden fazla sağlık kurumunda uygulanmıştır. Sağlık personelinin demografik özelliklerini, iş/aile çatışmalarını, ruh sağlıklarını ve duygusal zekâlarını ölçmeye yönelik sorular sorularak elde edilen veriler istatistik paket programıyla regresyon, korelasyon, t testi, anova ve aracılık analizlerine tabi tutulmuştur. Buna göre iş/aile çatışmaları ile ruh sağlığı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İş/aile çatışmalarının bireyin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Duygusal zekânın ise değişkenler arasında tam aracılık rolüne sahip olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda iş/aile çatışmalarının olumsuz etkilerinin azaltılması veya ortadan kaldırılması için duygusal zekâ' nın önemli bir aracı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the individual's work / family conflicts on mental health and the mediating role of emotional intelligence on this effect are studied. Business and family life are two important living spaces that directly affect the individual's life. The need for work and family life, and individual's not having enough time, energy and resources cause the individual to have a work / family conflict. Especially with the changing social structure, more women's taking place in working life and increasing expectations from workers in business life make work / family conflicts inevitable. The research assessed the relationships and effects between work/family conflict, emotional intelligence, mental health, and the mediating role of emotional intelligence. The research was carried out in more than one health institution in Ankara. The data obtained by asking the questions about the demographic characteristics, work / family conflicts, mental health and emotional intelligence of the health personnel were subjected to regression, correlation, t test, anova and mediation analyses with statistical package program. Accordingly, there was a negative correlation between work / family conflicts and mental health. It has been observed that work / family conflicts affect the individual's mental health negatively. It was understood that emotional intelligence has a full mediating role between variables. As a result of research, it was understood that emotional intelligence is an important tool for reducing or eliminating the negative effects of work / family conflicts.