Palatal mukoza kalınlığının ve palatinal nöro-vasküler demetin konumunun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile saptanması
Evaluation of thickness of palatal masticatory mucosa and position of palatal neurovascular bundle with use of cone-beam computerized tomography
  1. Tez No: 501589
  2. Yazar: İLKİM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR AYKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı KIBT görüntüleri kullanarak palatinal mukozadan yumuşak doku grefti alınacak en uygun bölgeyi belirlemek ve palatinal mukoza kalınlığının ve palatal nörovasküler demetin dişlerden uzaklığı ile palatinal birleşme açısı ve palatinal derinlik ile bir ilişkisi olup olmadığını saptamaktır. İncelenen 200 erkek ve 200 kadın hastaya ait KIBT görüntülerinde maksiler birinci premolar ve ikinci molar dişler hizası arasında kalan palatinal mukoza kalınlıkları, mine-sement birleşiminden itibaren 2, 4, 6 ve 8 mm mesafelerden ölçülmüş ve yine her diş bölgesinde mine-sement birleşiminin palatal nörovasküler demetin koronalinde yer alan palatal yive olan uzaklığı kaydedilmiştir. Ayrıca her hastaya ait palatinal derinlik ve palatinal birleşme açısı değerleri de hesaplanmıştır. KIBT görüntülerinden elde edilen veriler ışığında palatinal mukozadan serbest dişeti grefti, subepitelyal bağ dokusu grefti ve dişeti ünitesi grefti alınırken tercih edilebilecek en güvenli bölgenin maksiler birinci premolar dişin distal hizası ile birinci molar dişin mesial hizası arasında kalan bölge olduğu ve erkeklerde palatinal mukoza kalınlığının az bir farkla da olsa kadınlardan yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda palatinal mukoza kalınlığının palatinal derinlik ve palatinal birleşme açısı ile doğrusal bir ilişkiye sahip olmadığı, yalnızca nörovasküler demet konumu ile palatinal derinlik arasında pozitif korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to determine the optimum donor site for harvesting soft tissue graft in palatal mucosa and to assess the relationships of palatal masticatory mucosa thickness and palatal neurovascular bundle position with palatal depth and palatal angle. CBCT views of 200 male and 200 female patient was evaluated for the palatal masticatory mucosa thickness at 2, 4, 6 and 8 mm distance to cemento-enamel junction of every tooth between maxillary first premolar and second molar. For every tooth region palatal nörovascular bundle positions distance from cemento-enamel junction had been recorded. Additionally palatal vault depth ana palatal angle was recorded for every patient. After evaluation of CBCT views, the area between the first premolar tooth's distal and first molar tooths mesial was the most preferred region to harvest free gingival graft, subepithelial connective tissue graft and gingival unit graft and the thickness of palatal masticatory mucosa of male patients was slightly higher then female patients. Statistical assessment of the data revealed that the thickness of palatal masticatory mucosa is not being revelant with palatal vault depth and palatal angle, only palatal neurovascular bundle position was in positive correlation with palatal vault depth.